Infostart.hu
eur:
352.28
usd:
308.23
bux:
139495.62
2026. június 22. hétfő Paulina
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Koronavírus: a megelőzés titka talán egy vitaminban rejlik

Bizonyos élelmiszerek D-vitaminnal történő dúsítása a vitaminhiány enyhítéséhez vezethet: egy spanyol kutatás szerint a koronavírussal kórházba került betegek több mint nyolcvan százalékának túl alacsony a D-vitamin szintje.

A kenyeret, tejet, narancslevet és hasonló élelmiszereket Finnországban, Svédországban, Kanadában, Ausztráliában és az Egyesült Államokban már egy ideje D-vitaminnal dúsítják annak érdekében, hogy az ezeket fogyasztók vitaminhiányos állapota ne csak a napsütésen, a kifejezetten D-vitaminban dús élelmiszerek fogyasztásán és a táplálékkiegészítőkön múljon.

A D-vitamin bevitelének a koronavírus-járvány idején kiemelt jelentősége lehet: egyes kutatások szerint ha a vitaminból túl kevés található szervezetünkben, nagyobb eséllyel kapjuk el a fertőzést és súlyosabbak lehetnek tüneteink is. Spanyol adatok szerint a kórházban kezelt koronavírusos betegek 82 százalékánál mutatható ki a D-vitamin hiánya: igaz, más kutatások úgy vélik, nincs ilyen összefüggés.

Sok bajt megelőz

Az ugyanakkor biztos, hogy gyerekeknél angolkórt, felnőtteknél később deformitásokhoz vezető csontpuhulást okozhat. A gyermekek kórosan alacsony D-vitamin szintje hipokalcémiát eredményezhet, ami pedig rohamokhoz és szívelégtelenséghez vezethet. Magyarországon az őszi-téli időszakban az emberek 90 százalékánál alakul ki a D-vitaminhiány, ezen akár ronthat az is, hogy sokan az idei évben éppen a pandémia miatt kevesebbet tartózkodtak a szabadban még a napos tavaszi-nyári időszakban is.

A pótlás hatása

A The Guardian cikke szerint Gareth Davies orvosfizikai kutató azt szorgalmazza, hogy hazájában, az Egyesült Királyságban vezessék be az élelmiszerek D-vitaminnal történő dúsítását a hiányállapotnak az elkerülésére. Az elmúlt tíz évben az erre irányuló kezdeményezések nem találtak meghallgatásra.

"Teljesen világos, hogy a D-vitamin nemcsak csökkenti egy betegség súlyosságát, de a fertőződés ellen is véd.

A vitamindúsítás gondos körültekintéssel bevezetendő a jelenleg táplálékkiegészítőket szedőkre való tekintettel. A megfelelő élelmiszerek kiválasztása a célra nagy körültekintéssel kell, hogy megtörténjen" – mondta. A Birminghami Egyetem egy korábbi kutatása szerint ha az élelmiszereket D-vitaminnal dúsítanák, az elmúlt 90 évben negyedével csökkent volna a D-vitaminhiányosok csoportja.

Napozzunk vagy szedjük

A napi 2000 nemzetközi egységnyi D-vitamin termelődéséhez tavasszal és nyáron 10-30 percet kell napon tartózkodni, természetesen nem a déli órákban és nem a tűző napon. A kevésbé napos évszakokban pótolni szükséges ezt a mennyiséget, mivel táplálkozással alapvetően 80 egységnyit tudunk csak bevinni naponta a Semmelweis Egyetem cikke szerint. A kutatások szerint ahol alacsonyabb a populáció D-vitamin szintje, ott magasabb a halálozás.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: az új köztársasági elnök megbízatása akár ideiglenes is lehet

Magyar Péter: az új köztársasági elnök megbízatása akár ideiglenes is lehet

Az új köztársasági elnöknek azzal a tudattal kell vállalnia a megbízatását, hogy az jó eséllyel akár ideiglenes is lehet – jelentette ki a miniszterelnök egy hétfő esti interjúban. Magyar Péter azt is bejelentette, hogy a héten kihelyezett kormányülést tart a Tisza-kormány Budapesten kívül.

Horváth Péter: ötödiktől felfelé lehetne összevonni osztályokat

Egyre kevesebb diák van, ezért területekre, régiókra, településekre lebontva meg kell vizsgálni, hogyan lehetne optimálisabban megoldani a gyermekek elhelyezését – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy egy-egy összevonást csak komoly előkészítéssel érdemes elkezdeni, figyelembe véve a speciális, hátrányos helyzetű diákok igényeit.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×