eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Koronavírus: a megelőzés titka talán egy vitaminban rejlik

Bizonyos élelmiszerek D-vitaminnal történő dúsítása a vitaminhiány enyhítéséhez vezethet: egy spanyol kutatás szerint a koronavírussal kórházba került betegek több mint nyolcvan százalékának túl alacsony a D-vitamin szintje.

A kenyeret, tejet, narancslevet és hasonló élelmiszereket Finnországban, Svédországban, Kanadában, Ausztráliában és az Egyesült Államokban már egy ideje D-vitaminnal dúsítják annak érdekében, hogy az ezeket fogyasztók vitaminhiányos állapota ne csak a napsütésen, a kifejezetten D-vitaminban dús élelmiszerek fogyasztásán és a táplálékkiegészítőkön múljon.

A D-vitamin bevitelének a koronavírus-járvány idején kiemelt jelentősége lehet: egyes kutatások szerint ha a vitaminból túl kevés található szervezetünkben, nagyobb eséllyel kapjuk el a fertőzést és súlyosabbak lehetnek tüneteink is. Spanyol adatok szerint a kórházban kezelt koronavírusos betegek 82 százalékánál mutatható ki a D-vitamin hiánya: igaz, más kutatások úgy vélik, nincs ilyen összefüggés.

Sok bajt megelőz

Az ugyanakkor biztos, hogy gyerekeknél angolkórt, felnőtteknél később deformitásokhoz vezető csontpuhulást okozhat. A gyermekek kórosan alacsony D-vitamin szintje hipokalcémiát eredményezhet, ami pedig rohamokhoz és szívelégtelenséghez vezethet. Magyarországon az őszi-téli időszakban az emberek 90 százalékánál alakul ki a D-vitaminhiány, ezen akár ronthat az is, hogy sokan az idei évben éppen a pandémia miatt kevesebbet tartózkodtak a szabadban még a napos tavaszi-nyári időszakban is.

A pótlás hatása

A The Guardian cikke szerint Gareth Davies orvosfizikai kutató azt szorgalmazza, hogy hazájában, az Egyesült Királyságban vezessék be az élelmiszerek D-vitaminnal történő dúsítását a hiányállapotnak az elkerülésére. Az elmúlt tíz évben az erre irányuló kezdeményezések nem találtak meghallgatásra.

"Teljesen világos, hogy a D-vitamin nemcsak csökkenti egy betegség súlyosságát, de a fertőződés ellen is véd.

A vitamindúsítás gondos körültekintéssel bevezetendő a jelenleg táplálékkiegészítőket szedőkre való tekintettel. A megfelelő élelmiszerek kiválasztása a célra nagy körültekintéssel kell, hogy megtörténjen" – mondta. A Birminghami Egyetem egy korábbi kutatása szerint ha az élelmiszereket D-vitaminnal dúsítanák, az elmúlt 90 évben negyedével csökkent volna a D-vitaminhiányosok csoportja.

Napozzunk vagy szedjük

A napi 2000 nemzetközi egységnyi D-vitamin termelődéséhez tavasszal és nyáron 10-30 percet kell napon tartózkodni, természetesen nem a déli órákban és nem a tűző napon. A kevésbé napos évszakokban pótolni szükséges ezt a mennyiséget, mivel táplálkozással alapvetően 80 egységnyit tudunk csak bevinni naponta a Semmelweis Egyetem cikke szerint. A kutatások szerint ahol alacsonyabb a populáció D-vitamin szintje, ott magasabb a halálozás.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×