A fajt Sehuencas-vízibékának nevezik, a név az állat származási helyére utal, korábban fütyülő békának is nevezték – mondta az InfoRádiónak Babocsay Gergely herpetológus. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztályának elnöke kiemelte: a békafaj Dél-Amerikában, az Andok magasabb régióiban él, valószínűleg az egykori Gondwana őskontinensen fejlődhettek ki az őseik.
Ez a béka nagyon szűk elterjedési területen fordul elő Bolíviában, ahol eltűnt a populáció, most azonban találtak öt példányt, amelyből kettő nőstény
– magyarázta a szakértő. Egyiküket, Júliát éppen Valentin napon, február 14-én szeretnék összeereszteni Rómeóval, a tíz éve magányosan élő fajtársával. Ha az utódok megszületnek, és a szülők felnevelik őket, keresnek egy alkalmas helyet, ahol elengedik a kicsiket, felduzzasztva ezzel az ottani békaállományt.
Drum roll.....here she is! My sweet Juliet. #exceededexpectations #luckyfrog #Match4Romeo #Julietthefrog pic.twitter.com/sStJ70x7d4
— Romeo the World's Loneliest Frog (no longer!) (@romeothefrog) 2019. január 15.
Problémát jelent azonban, hogy a faj köderdőben él, a klímaváltozás pedig rossz hatással volt ezekre a helyekre. A trópusi területek magas hegységei körül ködgyűrű alakul ki, a környezeti változások miatt vagy egyre feljebb csúszik ez a jelenség, vagy ritkul a megjelenése – tájékoztatott Babocsay Gergely. Ráadásul a helybeliek pisztrángokat telepítenek az itt található patakokba, amelyek megeszik a békákat és az ebihalakat.
„Nem túl jók a kilátásai ennek a békának, még akkor sem, ha Rómeó és Júlia szerelméből lesz valami”
– fogalmazott a szakosztályi elnök. A kitrit gomba is veszélyezteti a békákat, Dél-Amerika emblematikus állata, az aranyvarangyocska valószínűleg ennek a betegségnek lett az áldozata. A most befogott békákat a kutatók éppen ezért előre lekezelik.