eur:
411.66
usd:
395.47
bux:
79653.59
2024. november 22. péntek Cecília
Vörösbegy (Erithacus rubecula) egy Esztergom környéki etetőhelyen 2016. január 2-án.
Nyitókép: MTI Fotó: Kovács Attila

Nyolcmilliárdan kelnek útra

Veszélyes utazásra vállalkoznak a vándormadarak minden ősszel, sokan elhullanak közülük.

Több mint 140 meteorológiai radarállomás adatai és számítógépes algoritmusok segítségével amerikai ornitológusok megbecsülték, hogy mintegy 8 milliárd madár kel vándorútra az Egyesült Államokba és onnan, valamint kiszámolták azt is, hogy vándorlásuk hány áldozatot szed.

"Minden ősszel átlag négymilliárd madár indult Kanadából az Egyesült Államokba. Ugyanekkor másik 4,7 milliárd madár hagyja el az Egyesült Államokat a déli határnál és költözik a trópusokra"

- mondta a Cornell Egyetem ornitológiai laboratóriumának a kutatója.

Tavasszal 3,5 milliárd madár tér vissza délről az Egyesült Államokba és 2,6 milliárd az Egyesült államok északi határain át Kanadába - tette hozzá Adriaan Dokter. Azaz jóval kevesebb madár tér vissza az őszi migráció után. Ám a kutatók meglepődtek, amikor megállapították, hogy a délről az Egyesült Államokba érkező vándormadarak visszatérési aránya átlag 76 százalék volt a 2103 és 2017 közötti ötéves tanulmányozási időszak alatt, míg az Egyesült Államokban telelő madaraknak csak mintegy 62 százaléka tért vissza Kanadába.

"A közvélekedéssel ellentétben a trópusokon telelő madarak jobban átvészelik a telet, mint az Egyesült Államokban telelők.

Annak ellenére, hogy a trópusokra vándorló madarak háromszor-négyszer hosszabb utat tesznek meg, mint azok, amelyek az Egyesült Államokban maradnak" - mondta Andrew Farnsworth, a Nature Ecology & Evolution című folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője.

A Kanadából az északi határokon át érkező madarak között vannak verebek, amerikai vörösbegy, téli sármánypinty. A déli határokon át Közép- és Dél-Amerikába vándorlók között poszáták, sárgarigók, tanagarák (pintyféle) vannak.

Az Egyesült Államokban telelő madarak magas pusztulási arányának egyik magyarázata lehet, hogy számos veszéllyel kell szembenézniük.

Valamennyi madárnak elegendő forrásokkal bíró megfelelő élőhelyre van szüksége az átteleléshez. Az Egyesült Államokban telelők esetében több probléma lehet az élőhellyel és több az épület, amelynek nekirepülhetnek.

A visszatérési arányban lévő különbözőséget magyarázhatja a kutatók szerint az is, hogy a rövid és hosszú távra induló madaraknak más a szaporodási stratégiájuk. Az Egyesült Államokban telelőknek magas a szaporodási arányuk, hogy ellensúlyozzák a magas pusztulási arányt. A trópusokon telelőknek kevesebb utódjuk van, de több felnőtt éli túl a telet és rak tojást tavasszal a hosszú vándorlás ellenére.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×