eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Vörösbegy (Erithacus rubecula) egy Esztergom környéki etetőhelyen 2016. január 2-án.
Nyitókép: MTI Fotó: Kovács Attila

Nyolcmilliárdan kelnek útra

Veszélyes utazásra vállalkoznak a vándormadarak minden ősszel, sokan elhullanak közülük.

Több mint 140 meteorológiai radarállomás adatai és számítógépes algoritmusok segítségével amerikai ornitológusok megbecsülték, hogy mintegy 8 milliárd madár kel vándorútra az Egyesült Államokba és onnan, valamint kiszámolták azt is, hogy vándorlásuk hány áldozatot szed.

"Minden ősszel átlag négymilliárd madár indult Kanadából az Egyesült Államokba. Ugyanekkor másik 4,7 milliárd madár hagyja el az Egyesült Államokat a déli határnál és költözik a trópusokra"

- mondta a Cornell Egyetem ornitológiai laboratóriumának a kutatója.

Tavasszal 3,5 milliárd madár tér vissza délről az Egyesült Államokba és 2,6 milliárd az Egyesült államok északi határain át Kanadába - tette hozzá Adriaan Dokter. Azaz jóval kevesebb madár tér vissza az őszi migráció után. Ám a kutatók meglepődtek, amikor megállapították, hogy a délről az Egyesült Államokba érkező vándormadarak visszatérési aránya átlag 76 százalék volt a 2103 és 2017 közötti ötéves tanulmányozási időszak alatt, míg az Egyesült Államokban telelő madaraknak csak mintegy 62 százaléka tért vissza Kanadába.

"A közvélekedéssel ellentétben a trópusokon telelő madarak jobban átvészelik a telet, mint az Egyesült Államokban telelők.

Annak ellenére, hogy a trópusokra vándorló madarak háromszor-négyszer hosszabb utat tesznek meg, mint azok, amelyek az Egyesült Államokban maradnak" - mondta Andrew Farnsworth, a Nature Ecology & Evolution című folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője.

A Kanadából az északi határokon át érkező madarak között vannak verebek, amerikai vörösbegy, téli sármánypinty. A déli határokon át Közép- és Dél-Amerikába vándorlók között poszáták, sárgarigók, tanagarák (pintyféle) vannak.

Az Egyesült Államokban telelő madarak magas pusztulási arányának egyik magyarázata lehet, hogy számos veszéllyel kell szembenézniük.

Valamennyi madárnak elegendő forrásokkal bíró megfelelő élőhelyre van szüksége az átteleléshez. Az Egyesült Államokban telelők esetében több probléma lehet az élőhellyel és több az épület, amelynek nekirepülhetnek.

A visszatérési arányban lévő különbözőséget magyarázhatja a kutatók szerint az is, hogy a rövid és hosszú távra induló madaraknak más a szaporodási stratégiájuk. Az Egyesült Államokban telelőknek magas a szaporodási arányuk, hogy ellensúlyozzák a magas pusztulási arányt. A trópusokon telelőknek kevesebb utódjuk van, de több felnőtt éli túl a telet és rak tojást tavasszal a hosszú vándorlás ellenére.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×