eur:
411.75
usd:
395.69
bux:
79541.83
2024. november 22. péntek Cecília
Than Mór: A mohácsi csata
Nyitókép: Than Mór (Wikipédia)

Mohács és az emlékezetpolitika: újraértelmezik a történelmi fordulópontot

Az MTA és a pécsi egyetem kutatói elhatározták, hogy – az 500. évfordulóhoz közeledve – az eddigiektől eltérő megközelítésből ad értelmezést az 1526. augusztus 19-én történt mohácsi vésznek.

Mint ahogy a projekt honlapján írják: „ahogy a többi magyar történelmi fordulópont, úgy a mohácsi csata, annak elő- és utótörténete is tele van tisztázatlanságokkal, áthidalhatatlannak tűnő értelmezési különbségekkel és immár évszázados toposzokkal, amelyek elfedik az eseménysor valódi jelentőségét”.

Az idén év elején indult, hároméves projekt résztvevői három nagyobb témakörben folytatnak feltáró, összehasonlító és új típusú összegzéseket eredményező kutatásokat: földrajzi rekonstrukció, csata lefolyásának meghatározása, régészeti vizsgálatok, emlékezetpolitika megismerése, a „második mohácsi csata” feltárása és más sorsfordító – balkáni és közép-európai – ütközetek vizsgálata. A csatatér meghatározásától az emlékezetpolitikán át a Jagelló- és a Szapolyai-korszakkal kapcsolatos alapkutatásokig az összes lényeges kérdésre igyekeznek választ adni, abban a reményben, hogy a kutatás eredményei segítségével megérthető, mi történt a magyar királysággal sorsfordító időszakban.

Nem titkolt céljuk, hogy a munka eremdényeként

a mohácsi csatához tapadó „nagy nemzeti tragédia”-felfogás identitásfejlesztő eszközzé változna, és beépülne a magyar történelmi közgondolkodásba.

A kutatók szerint a korabeli Habsburgok érdekérvényesítésének és a 20. századi kommunista propagandának köszönhetően számos tévhit és nem helytálló értelmezés és értékítélet rögzült a köztudatban. A szakértők eddigi eredményeik alapján azt feltételezik, a Jagellók és Szapolyai János bűnbakkeresés áldozatává váltak, és valójában nem terheli őket akkora felelősség, mint akárcsak a mai történelemkönyvek sugallják. A Hunyadiak a „valódi teljesítményüknél jóval pozitívabb megítélést kaptak az utókortól”. A Habsburgok uralmát pedig könnyebben tudták jó kormányzásként beállítani az elődök értékelésének meggyengítése után.

Arra is felhívják a figyelmet, hogy a magyar seregnek a világ akkori legerősebb haderejével kellett csatába szállnia.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×