eur:
411.14
usd:
392.43
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Tízezer fajt véd a világ legnagyobb tengeri rezervátuma

A világ legnagyobb, 1,55 millió négyzetkilométeres tengeri rezervátumát hozzák létre a Déli-óceánon, ebben állapodott meg 24 ország és az Európai Unió Ausztráliában.

Az antarktiszi tengeri élővilág megmentésére létrehozott, Hobartban ülésező bizottság közölte, hogy a Ross-tengeri rezervátumban 35 éven át tilos lesz a kereskedelmi célú halászat.

A védett terület a Déli-óceán (az Antarktiszt övező vizek) területének több mint 12 százalékát teszi ki, ökológiai szempontból a világ egyik legjelentősebb tengere, amely több mint 10 ezer fajnak nyújt élőhelyet, köztük a legtöbb pingvinfajnak, bálnáknak és tengeri madaraknak.

A Ross-tenger 1,1 millió négyzetkilométerén mindenfajta halászatot megtiltanak, egyes területeket azonban kutatási zónának jelölnek ki, ahol megengedik kis számú világítórák és fűrészesrája kifogását.

A tudósok és a környezetvédelmi aktivisták történelmi mérföldkőnek nevezték a tengeri élővilág megmentésére létrejött globális együttműködést. Úgy vélik, a vízi rezervátum létrehozása a klímaváltozás hatásainak jobb megértését is segíti.

"A bolygó egyik utolsó szennyezetlen vízi vadonja, a tengeri fajok páratlan sokféleségének otthona felett fognak őrködni a Ross-tengeri térség hatóságai" - fogalmazott közleményében John Kerry amerikai külügyminiszter.

A hobarti konferencia amerikai küldöttségét vezető Evan Bloom elmondta, hogy Kerry az ügy szenvedélyes szószólója volt, az orosz vezetőkkel folytatott, legmagasabb szintű tárgyalásokon is elővette a tengeri rezervátum témáját.

Végül pénteken Oroszország is elfogadta a Ross-tenger védelmére tett javaslatot, miután öt korábbi alkalommal mondott rá nemet. A többek között Oroszországot, Kínát, az Egyesült Államokat és az Európai Uniót magában foglaló bizottság antarktiszi halászatról szóló döntéséhez minden tagállam egyetértése szükséges volt.

Az Egyesült Államok és Új-Zéland évek óta küzd a tengeri rezervátum létrehozásáért. Először 2012-ben nyújtottak be közös javaslatot, ezt öt alkalommal elutasították, Oroszország mellett korábban Ukrajna és Kína is ellenezte.

A megállapodás 2017 decemberében lép hatályba.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×