Katona Gergely elmondta: „a lepkéket több dolog vonzza; az édes illatok, a virágok, a különböző színek, az éjjeli lepkéket pedig a mesterséges fények is. Különböző spektrumú fények vannak, különböző hullámhosszok különböző lepkecsoportokat vonzanak. Nagy erejű halogénfényekkel mi is csalogatjuk a lepkéket a múzeumban.”
A Magyar Természettudományi Múzeum Lepkegyűjteményének preparátora jelezte, különböző elméletek vannak, biztosat senki nem tud arról, miért vonzza a mesterséges fény a lepkéket.
„Az egyik legvalószínűbb elmélet az, hogy a tájékozódáshoz szükségük van a fényre, a Hold fényéhez igazodva mozognak. Nem minden lepkére igaz ez, de van, amelyik így csinálja. Megzavarja, hogy a repülési időszakukban éjszaka világosság van, ezért elindulnak a fény felé, és leülnek, megpihennek, leszállnak a gyepre, a focimeccsen a nézőkre, edzőkre és a focistákra is” - mondta Katona Gergely.
Hozzátette, a lepkék aktivitása az időjárástól függ. Frontok előtt sokkal aktívabbak, esőfront előtt például sokkal nagyobb számban jelennek meg. Korábban is felkapcsolták a lámpákat, azok is odacsalhatták őket, így vasárnap több éjszakának a lepketermése gyűlt össze, amit kihasználtak a ragadozómadarak is, ették a lepkéket – fűzte hozzá a Magyar Természettudományi Múzeum Lepkegyűjteményének preparátora.