Infostart.hu
eur:
355.18
usd:
313.05
bux:
139631.48
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Young female competitive swimmers racing in outdoor pool overhead view
Nyitókép: Thomas Barwick/Getty Images

Elmaradt a világcsúcsdömping az első doppingolimpián

Elmaradt a szervezők várakozásaitól az Enhanced Games elnevezésű sportesemény, amelyen engedélyezett volt az amúgy tiltott teljesítményfokozók használata. Az első „doppingolimpiát” vasárnap tartották Las Vegasban.

Ugyan a 22 úszó, súlyemelő és atlétikai számban több egyéni legjobb eredmény született, a remélt világcsúcsdömping elmaradt. Egyedül 50 méteres férfi gyorsúszásban „dőlt meg” a világrekord: a görög Krisztian Kolomejev 20.81 másodperc alatt teljesítette a távot, ezzel hét századdal gyorsabb volt, mint a 20.88-as hivatalos csúcs. Az európai sportoló – aki a 2010 óta már nem engedélyezett egésztestes dresszben úszott – a győzelemért járó 250 ezer dollár mellé egymilliós bónuszt is kapott a „világcsúcsért”.

A résztvevők a rajt előtti nyolc hétben minden tiltott szerrel, így tesztoszteronnal, növekedési hormonnal és EPO-val – növelhették a teljesítményüket – a házigazdák közlése szerint a 42 induló közül 38 élt is ezzel a lehetőséggel, orvosi felügyelet mellett. Azt nem hozták nyilvánosságra, hogy ki mivel doppingolta magát.

A négy tiszta versenyző között volt a volt világbajnok amerikai Fred Kerley, aki 9.97 másodperces idővel nyerte meg a férfi 100 méteres síkfutást.

A multisporteseményt egy amerikai milliárdos támogatta, s az ötletgazdák álláspontja szerint „a sport biztonságosabb lesz doppingellenőrzés nélkül”. Az Enhanced Games-t a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a különböző doppingellenes szervezetek élesen kritizálták.

„A kitalálók talán gyorsan akarnak pénzt keresni, de ezt a nyereséget azok a gyerekek fizetik meg világszerte, akik azt hiszik, doppingolniuk kell ahhoz, hogy valóra váltsák az álmaikat” – mondta Travis Tygart, az Egyesült Államok Doppingellenes Ügynökségének vezetője.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Hiába a komoly fejlődés, valósággal falja az energiát a magyar gazdaság

Hiába a komoly fejlődés, valósággal falja az energiát a magyar gazdaság

Az energiatermelés, -elosztás és -felhasználás hatékonyságának növelése az egyik legjobb utat jelenti az általános energia- és klímapolitikai célok eléréséhez, hiszen a legkevésbé szennyező és kockázatos, ráadásul a legolcsóbb energia a meg nem termelt és el nem fogyasztott energia. A várható ellátásbiztonsági, megfizethetőségi és környezeti fenntarthatósági előnyökre tekintettel az energiahatékonyság erősítését Kapitány István, az új kormány gazdasági és energetikai minisztere is prioritásként jelölte meg, új, célzott energiahatékonysági programok indítását helyezve kilátásba. E téren a magyar gazdaság jelentős potenciállal bír, mert bár az ország energiahatékonysága nagyot javult az elmúlt években, továbbra is elmarad az európai uniós átlagtól.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×