Marokkó erős státuszt szerzett magának a FIFA köreiben, és rajongótábora is komollyá vált, miután Spanyolországot és Portugáliát is kiverte a katari vb-n, első afrikai csapatként eljutva az elődöntőkig.
Az európai marokkói diaszpóra tagjai közt is jó játékosok nevelkednek, akikhez az országban felnövő, világklasszis rabati edzőközpontban treníroznak: bár soha nem tartottak még világbajnokságot több országban elosztva a meccseket, a marokkói futballszövetség feje hisz a koncepcióban.
"Azt akartuk, hogy ezt a tornát az afrikai kontinens és az európai kontinens között osszák meg - azért, hogy megmutassuk, a két kontinens kapcsolata nemcsak az illegális bevándorlásról és az az ellen folytatott küzdelemről szól. Sokkal inkább igaz az, hogy civilizációk és kultúrák találkoznak" - mondta Fouzi Lekjaa a vb utolsó hetében.
Sok érv szólhat Marokkó mellett
A közös pályázat alapját az a tény adja, mely szerint Spanyolországot és Marokkót mindössze 14 kilométer választja el - írja az ABC News. VI. Mohammed király is erősen támogatja az ötletet, mellyel egyszer már sikertelenül pályáztak a 2026-os torna megrendezésére.
Annak rendezési jogát végül Kanada, Mexikó és az USA közös pályázata nyert el.
Azóta a vesztes pályázat óta sok minden megváltozott. Lekjaa állami költségvetésért felelős kormányminiszterként most nagyobb befolyással rendelkezik a FIFA-nál, mivel annak tanácsában afrikai választott küldötté vált - és minden bizonnyal jó kapcsolatot ápol Gianni Infantino FIFA-elnökkel, mivel a kormányzati munkakörök betöltése korábban akadály volt a jelöltek számára, hogy elkerüljék az esetleges összeférhetetlenséget. Marokkó kulcsszerepre törekszik, és mára - részben a pandémiának köszönhetően - ami korábban lehetetlennek tűnt, az igenis megváltoztatható.
Az európai labdarúgó-szövetség, az UEFA 2018-ban határozottan ellenezte, hogy egy másik kontinenssel közösen pályázzon. Európa és Afrika ugyanakkor együttesen 109 szavazati joggal rendelkező tagot számlál a FIFA 211 tagjából, és a politika szempontjai már a futballba is bekerültek, amikor Ukrajna októberben jelezte: szívesen csatlakozott a spanyol-portugál pályázathoz 2030-as pályázathoz.
De mások is erősen aspirálnak a rendezésre
A döntés várhatóan 2024-ben születik meg a 2030-as vb-ről: Infantino erről politikai vezetőkkel is tárgyalt, ami spekulációkat táplál egy
három kontinensen rendezendő tornáról,
melyet Szaúd-Arábia által fémjelzett, Egyiptomot és Görögországot is magában foglaló pályázattal lehet elnyerni. Ehhez képest Spanyolország, Portugália és Marokkó közös pályázata logikusabbnak tűnik.
Hogy a képlet még bonyolultabb legyen, a világbajnokság 100 éves évfordulója 2030-ban lesz, és az eredeti, 1930-as házigazda Uruguay Argentínával, Chilével és Paraguayjal közösen pályázik rá. A dél-amerikai labdarúgó-szövetségnek, a CONMEBOL-nak azonban mindössze 10 szavazata van a FIFA-nál.
A marokkói foci erősödik
Mindeközben Marokkó az afrikai labdarúgásban is növeli befolyását, a 65 millió dollárból épített VI. Mohammed VI. futballközpontot világszerte csodálják. A casablancai Wydad csapata májusban megnyerte az afrikai bajnokok ligáját, edzőjüket, Walid Regraguit pedig három hónappal később a marokkói válogatott edzőjének tették meg.
A portugálokat a vb-ről kiverő marokkói válogatott hét tagjai marokkói klubcsapatok játékosa.
"Nincs ok arra, hogy az európai csapatok jobbak legyenek nálunk - ez csak abból fakad, hogy profi módon dolgoznak, de már mi is erre törekszünk" - mondta Lekjaa.