eur:
408.55
usd:
375.28
bux:
74036.8
2024. november 5. kedd Imre

Vb-balhék: így nem gyógyult meg Puskás bal bokája

November 20-án kezdődik Katarban a labdarúgó-világbajnokság. Most kezdődő sorozatunkban a vb-k történetének legnagyobb botrányait, titokzatos eseményeit időzzük fel. Elsőként jöjjön a magyar válogatott és Puskás Ferenc fájós lába.

Az 1954-es világbajnokságon Magyarország a második helyen végzett. Az akkori, csalódott értékelések szerint, „csak” a második helyen. Hosszú hónapokra, nem túlzás, évekre vitatémát adott aztán Puskás Ferenc szerepeltetése a döntőben. Az Aranycsapat kapitánya megsérült a nyugatnémetek elleni csoportmérkőzésen, s egy ideig úgy tűnt, gyorsan felépül, aztán meg úgy, hogy talán csak hónapok alatt. Végül játszott a döntőben, sőt két gólt is szerzett. (Egy megadottat és egy nem megadottat.) Esetünkben most az az érdekes, hogy talán lehetett volna jobb állapotban is a lába a július 4-i döntőben.

Puskással egyáltalán nem bírtak a nyugatnémet védők a végül 8:3-ra végződő csoportmérkőzésen. Sepp Herberger az előző ősszel az Európa-válogatottba is meghívott Posipalt állította rá, mert ő bánáti német létére (a Temesvárhoz közeli Lugos szülöttjeként) beszélt magyarul, ráadásul az édesanyja budapesti nő volt. Az edző azt remélte, hogy a 16 éves koráig részben magyar nyelvi környezetben is élő Posipal „kihallgatja” a magyarok, s köztük is elsősorban Puskás taktikai fortélyait.

A Die Mannschaft című, a német labdarúgó-válogatott történetéről szóló könyvben olvasható egy kifejezetten erős képzelőerővel, alkotó fantáziával megírt történet a mérkőzés kapcsán. Annyira bornírt, hogy még azt sem vélhetjük, hogy akár így is történhetett volna:

„A magyarok, ha Posipal a közelükbe ment, oroszul beszéltek egymással.”

Az már igaz lehet, hogy – az agresszor Werner Liebrich brutalitása mellett – Jupp Posipal nyelvtudása is közrejátszott Puskás Ferenc súlyos sérülésében. A német játékosok közül néhányan később azt mesélték, hogy Puskás gyakran hergelte és csúfolta őket, s különösen Liebrichet a mérkőzés alatt. Posipal fordított. Liebrichnél pedig elszakadt a cérna.

Puskás öregségére megbocsátott Liebrichnek. A kilencvenes évek közepén, két évvel a német védő halála után azt mondta: „Vezettem a labdát, Liebrichet megelőzve. Fedeztem a testemmel, hogy ne tudjon hozzáférni. Szerintem nem érhette el a labdát, mégis belém rúgott. Rettenetesen fájt, azt hittem, eltört a lábam. De hogy szándékos volt-e, vagy sem, azt nem tudom. Talán mindegy is. Szegény Liebrich meghalt. Hagyjuk békében nyugodni.”

A Népsport így írta le a második félidőbeli történést: „A nyugatnémet csapat ereje már felőrlődött és egyik-másik játékosa durva belemenéssel igyekszik rombolni. Feltűnik, hogy Posipal helyett Liebrich veszi át Puskás őrzését. Posipal keményen, de sportszerűen küzdött Puskással. Nem úgy Liebrich, aki már másodszor teríti le a magyar balösszekötőt a felezővonalnál. A 18. percben harmadszori kísérletre Liebrichnek sikerül Puskást harcképtelenné tennie: szándékosan beletalpal a magyar balösszekötőbe. Puskás erősen sántikálva elhagyja a pályát és már nem is tér vissza.”

Sebes Gusztáv az Örömök és csalódások című könyvében írt az esetről: „Ötvenezer néző szurkolt a németeknek a tribünön, s a bíró, az angol Ling egyáltalán nem torolta meg, hogy Liebrich összevissza rugdossa Puskást. Egyszer a tizenhatoson belül rúgta fel – nem kaptunk érte büntetőt. Aztán a harmadik volt a legdurvább: utána Puskás már nem is tudott lábra állni.

A meccs után úgy festett, lehet, hogy Öcsi már nem is tud pályára lépni a tornán.”

A balösszekötőt bevittek az öltözőbe, Kreisz László, az orvos azonnal kezelésbe vette. Beborogatta a lábat, de nem sok jóval biztatta Öcsit: „Jó hideg víz, az kell rá. Nem tudok többet tenni érted, mint hogy állandóan borogatom.”

Mint ismert, a magyar válogatott aztán Puskás Ferenc nélkül verte meg a negyed- és az elődöntőben az előző, az 1950-es világbajnokság második helyezettjét, majd bajnokát. Előbb Brazíliát, majd Uruguay-t.

Sebes első borúlátása ellenére a két dél-amerikai óriás elleni mérkőzések napjaiban felcsillant a remény, a csapatkapitány, Öcsi, mégis játszhat. A stáb még abban is reménykedett, hogy Puskás akár a következő mérkőzésre felépülhet – vagy csak ezt mondták a sajtónak –, azt mindenesetre örömmel vették, hogy sem törése, sem szalagszakadása nincsen a bal bokájában.

Feleki László, a Népsport akkori főszerkesztője felhívta egyébként a szállodai szobájában telefonon a bázeli mérkőzést vezető William Linget – tegyük gyorsan hozzá: ugyancsak az angol bíró vezette július 4-én aztán a világbajnoki döntőt –, aki a legnagyobb sajnálkozással bár, de közölte, szigorú utasítást kaptak arra nézve, hogy a mérkőzéseken történt eseményekről ne nyilatkozzanak. Így az ő véleményét nem tudhattuk meg, a FIFA-ét, áttételesen, azzal, hogy Ling megkapta az aranymeccset is, igen. Egyébként Ling szerepet kapott már a magyar–brazilon is: Arthur Ellist segítve ő és a svájci Wyssling működött partjelzőként.

Talán a Puskás körüli mizéria legérdekesebb része, a brazilok elleni, vasárnapi mérkőzés után a keddi Népsport közölte Kreisz László csapatorvos beszámolóját hétfői tevékenységéről. Kiderül belőle, hogy a brazilok elleni verekedés is hagyott nyomon a játékosokon és a stábtagokon:

"Nagyon sok munkám volt és van még ma is, »hála« a braziloknak."

Így fest a magyar küldöttség tagjainak kórlapja. Sebes Gusztáv: Három centiméteres szakadás a jobb arccsont felett, két kapoccsal összekapcsolva Tóth II: izomrostszakadás hátul a combon. Már nem játszhat a VB-n, előreláthatólag két hétig harcképtelen lesz. Puskás: A sérülés gyorsabban javult, mint általában az ilyen sérülések javulni szoktak. Lehet, hogy szerdán játszhat. Mándi Gyula: A baltenyéren egy szakadásos seb. Czibor: a balkéz kisujján mély vágás egy üvegszilánktól, a jobblábban görcsszerű fájdalmak. Bozsik: A jobb lábszáron és az állkapocs baloldalán fájdalmas zúzódás. Grosics: a bal sarkán rúgásból eredő zúzódás. Buzánszky: a jobb lábfejen rátaposásból eredő komoly zúzódás, ezenkívül több apró zúzódás a testen, különböző rúgásoktól. Tóth Mihály: több zúzott seb a bal arccsonton, a bal szem véraláfutásos. Krajcsovics István: zúzott seb a jobb halántékon.

S ha lehet fokozni, még különlegesebb, hogy a maguk ágán előre menetelő németek próbáltak segíteni a magyaroknak. Talán lelkiismeretfurdalásuk volt? Ismét Feleki László beszámolójából tudhatunk meg részleteket. Amikor a Népsport akkori főszerkesztője Spiezben, a Nationalelf táborában járt – már az elődöntő után, tehát amikor már biztossá vált, hogy ez a két csapat játszik a világbajnoki elsőségért –, beszélt Sepp Herbergerrel, a nyugatnémetek szövetségi kapitányával, aki azonnal Puskás állapota felől érdeklődött. Elmondta, hogy „a nyugatnémet csapat felajánlotta a magyar vezetőknek, hogy

készek egy újfajta készülékkel kezelni Puskás sérülését.”

Feleki be is mutatta a csodamasinát az olvasóknak. „Ez a készülék nem más. mint egy víz alatti gyúrókészülék, amelyet mindjárt meg is tekintettünk. Az egyik fürdőszobában hatalmas készülék állt, belőle két cső nyúlt bele a fürdőkádba, amelyben fenyőoldatos víz illatozott. Ha megindítják a készüléket, az egyik cső beszívja a vizet, amely aztán a másik csőből 6-7 atmoszféra nyomással jön ki. Egy játékos éppen benn feküdt a kádban és a víz alatt kapta ezt az erős nyomású vízsugarat. A játékosnak nincs semmi baja, fáradtság ellen kapta a masszást. Csak a pontosság kedvéért jegyzem meg, hogy a játékos Liebrich volt.”

A beszámolók szerint az egyébként egy érvényes és egy érvénytelen gólt szerző Puskás önmagához képest harmincszázalékos állapotban volt a döntőben. Ki tudja, mi lett volna, ha a magyar vezetők bíznak a nyugatnémetek segítő szándékában, s felgyorsítják a felépülést?

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×