eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
A Milan-játékosok sérült társukat viszik le a pályáról a Bombonerában. Fotó: Wikipedia
Nyitókép: Wikipedia

Fél évszázada játszották a futball legvéresebb meccsét

Ma ötven éve játszották az Estudiantes–Milan Világkupa-döntőt, amelyet a futballtörténelem valaha volt legdurvább meccsének tartanak.

Az AC Milan vezérkara sokáig fontolgatta – riasztónak találva az 1967 őszén a Celtickel, majd egy évvel később a Manchester Uniteddel történeteket , mind a két csapat botrányos mérkőzéseket játszott argentin riválisával a Világkupáért –, hogy kiálljon-e az Estudiantes elleni mérkőzésekre.

Azok a mérkőzések is megérdemlik, hogy felidézzük őket. 1967 őszén a BEK-győztes Celtic a Racing Clubbal játszott. Nem sokkal több, mint egy évvel az 1966-os világbajnokság angolok elleni botránya után a skótokkal is meggyűlt a bajuk az argentinoknak. A Celtic és a Racing első, glasgow-i mérkőzése zöld-fehér győzelmet meg lila foltokat hozott. A Racing játékosai, akiknek körülbelül öthavi fizetésüket ajánlotta jutalomként a klub vezérkara, szinte minden skótba belerúgtak, akit csak elértek a pályán.

A visszavágón aztán még inkább elszabadult a pokol. Ronnie Simpsont, a Celtic veterán kapusát a bemelegítésnél fejbe dobták a nézőtérről, nem is tudott védeni. Utána kicsit csendesedtek a kedélyek, Tommy Gemmell vezető gólja után az avellanedaiak két góllal fordítottak. A meccs után argentin szurkolók nyomultak be dulakodni az öltözőfolyosóra,

az utcán az argentinok ellen szurkolni átrándult uruguayiak verekedtek össze a Racing híveivel.

Senki sem gondolta, hogy a harmadik mérkőzés még undorítóbb lesz. Olyan volt, mint egy kikötői kocsmai verekedés, futballmezbe bújt bajkeverőkkel. Ötvenegy szabálytalanságot fújt le a paraguayi játékvezető, de rengeteg megtorlatlan maradt. Hat futballistát kiállított, közülük az egyik, Auld csak azért maradt a pályán, mert nem volt hajlandó lemenni. A Celtic története során először játszott Dél-Amerikában, de Jock Stein, a menedzser azt mondta, a világ minden kincséért sem vinné el még egyszer oda a csapatát. A Racing nyert, s játékosai megkapták a fejedelmi prémiumot, sőt, még egy-egy autót is. Még a rivális klubok szurkolói is ünnepelték a briteket legyőző gárdát – ez minden argentinnak fontos volt az 1966-os világbajnokság után. A Celtic játékosait a klubjuk vezetői fejenként 250 fontra büntették a montevideói botrány miatt.

Egy évvel később Matt Busby tökéletesen tisztában volt azzal, hogy honfitársa, Jock Stein csapatának milyen kínokat kellett kiállnia, mégis úgy gondolta: a sportszerűség megkívánja, hogy kiálljanak a „vörös ördögök” az Estudiantes elleni Világkupa-döntőre. Aztán azzal tért vissza Manchesterbe: „Soha többé!” Pedig eleinte nem történt semmi baj, az argentinok kifejezetten szívélyesen fogadták a Unitedet, még egy lovaspóló-mérkőzést is szerveztek a tiszteletükre. Ám az első találkozó előtti napokban megjelent a Benfica brazil edzőjének, Otto Gloriának egy – vélhetően a londoni BEK-döntőre visszautaló – nyilatkozata, amelyben „gyilkosnak” titulálta Nobby Stilest, majd még hozzátette, hogy a világbajnok angol fedezet sportszerűtlen, durva, kíméletlen. A nyilatkozat bekerült a hivatalos műsorfüzetbe is, s ezt a manchesteriek sértőnek érezték.

Ez már megadta az alaphangot a mérkőzésre, amelyen

a későbbi világbajnok argentin szövetségi kapitány (civilben orvos, később nőgyógyász) Carlos Bilardo gombostűkkel szurkálta az angol játékosokat,

miközben társaival sorozatosan rugdosta őket. Különösen Stiles kapott sokat, ám a hajrában mégis őt állította ki a paraguayi játékvezető. Bobby Charltont sem kímélték, több öltéssel kellett a fejsebét összevarrni. A mérkőzés egyetlen gólját – noha a játékvezető később Conigliaro nevét írta a jegyzőkönyvbe – Néstor Togneri szerezte.

A fentiek alapján kissé furcsállható, de Nereo Rocco mégis elvitte a Milant Argentínába. Különösen azután, hogy az első mérkőzés viszonylag rendben lezajlott. A Milan, elsősorban két dél-amerikai születésű játékosának, a brazil Angelo Benedicto Sormaninak és az argentin Nestor Combinnek köszönhetően, 3:0-ra nyert.

Nestor Combin a mérkőzés után. Fotó: Wikipedia - El Gráfico
Nestor Combin a mérkőzés után. Fotó: Wikipedia - El Gráfico

A Boca Juniors stadionjában, a Bombonerában rendezett visszavágón Gianni Rivera vezetést szerzett, sejteni lehetett, hogy azzal eldőlt a párharc. Az argentinok ugyan még a szünetig lőttek két gólt, de a második félidőben már csak azzal törődtek, hogy bosszút álljanak az olaszokon. A mérkőzés után a Riverát leütő, Combinba belerúgó, sőt a szurkolókkal is összetűző Alberto Poletti kapust letartóztatták, majd örökre szóló eltiltást kapott, Ramon Aguirre Suárezt, aki eltörte Combin orrát, öt évre eltiltották a nemzetközi mérkőzésektől. (Később mindkét büntetést csökkentették.)

Az argentin szigor alkalmasint a nagyvilágnak szólt, addigra az ország megkapta már az 1978-as Mundial rendezési jogát, s igazolni akarta, hogy nem olyan házigazda, amilyennek a Világkupa-mérkőzések alapján gondolta Európa. De azért akadt még furcsaság. A Santa Fe tartományban, Las Rosasban született Combint, noha addigra már francia útlevele volt, katonaszökevényként letartóztatták. Csak az erős nemzetközi tiltakozás hatására engedték el, s térhetett vissza Olaszországba.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik, a felmérésekben fej-fej mellett álltak a jelöltek, hamarosan azonban tisztábban fogunk látni, hiszen elkezdődött az első eredmények áramlása. Egy óra múlva számos kulcsfontosságú államban zárulnak az urnák, Georgiából pedig hamar befuthatnak az első adatok. Ideális esetben holnap reggelre már sejthetjük, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×