eur:
411.73
usd:
395.32
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Twitter

Csoda történt Németországban

Az ötvenes-hatvanasok számára „nosztalgikus” képet mutat a német labdarúgó Bundesliga táblázata. Az első helyen a Borussia Mönchengladbach áll, pontelőnnyel. A mostani csapat egyetlen tagja sem született meg, amikor legutóbb ilyen történt a klubbal.

A statisztikusok – az Augsburg elleni 5-1-es vasárnapi győzelem után – összerakták: a Bayern és az RB Leipzig botlása után a Borussia Mönchengladbach egyedül vezeti a Bundesliga tabelláját. A lista egyébként nagyon szoros, a Gladbachnak 16 pontja van, a Wolfsburgnak - amely ugyancsak vasárnap nyert, mégpedig 1-0-ra az Union Berlin ellen - 15. A harmadik és a hetedik hely között öt csapat is 13 pontos: a Bayern München, a Freiburg, az RB Leipzig, a Schalke és a Bayer Leverkusen.

A Mönchengladbach szurkolói harmincöt éve nem éltek meg ilyet: 1984 áprilisában állt legutóbb a Bundesliga élén a csapat pontelőnnyel.

(Jobb gólkülönbséggel vezetett a 2011–2012-es szezonban is.) Akkoriban még a harmincas éveiben járó Jupp Heynckes edzőnek olyan legendás játékosai voltak, mint Lothar Matthäus, Winnie Schäfer, Ewald Lienen vagy a később a Borussia Dortmunddal sikereket elérő Frank Mill.

A hetvenes években Európa legjobbjai közé tartozó gárda még 1984 után is elérte kétszer a bajnoki dobogót, de akkor, a nyolcvanas évek közepén zárult a története legfényesebb másfél évtizedét jelentő aranykorszak. A legendás edző, Hennes Weissweiler által összerakott, majd később Udo Lattekkel is nagyon sikeres gárda a hetvenes évek beköszöntéig csupán egy DFB-kupa-győzelemmel (1960) dicsekedhetett a legmagasabb szinten.

Ám 1970-től olyan erős csapata volt, amely még a Sepp Maier, Franz Beckenbauer, Gerd Müller trió köré épített Bayernnel is felvette a harcot – sőt… A hazai fronton 1970-ben, 1971-ben, 1975-ben, 1976-ban és 1977-ben is bajnok lett, így aztán

téved, aki egy futballkvízben a „Melyik volt a hetvenes években a Bundesliga legsikeresebb csapata?” kérdésre automatikusan rávágja a bajorok nevét.

A hetvenes évek első felében Kleff – Vogts, Sieloff, Bonhof, Wimmer – Danner, Netzer, Kulik – Jensen, Heynckes, Köppel összeálítású, majd a latteki időkben már Kneib – Vogts, Wittkamp, Bonhof, Klinkhammer – Schäfer, Stielike, Wohlers, Wimmer – Simonsen, Heynckes összetételű gárda a nemzetközi porondon sem volt sikertelen, 1975-ben és 1979-ben megnyerte az UEFA-kupát, 19777-ben BEK-döntős, 1973-ban és 1980-ban UEFA-kupa-döntős volt, azaz nyolc szezonon belül ötször is eljutott az európai kupasorozat fináléjába. Az 1980-as UEFA-kupa-döntőben már a Kneib – Hannes, Schäfer, Schäffer, Ringels – Matthäus, Kulik, Nielsen – Del’ Haye, Harald Nickel, Lienen tizenegy kezdett a Bökelbergben, még az is jó csapat volt.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×