Az eredetileg kikötőként funkcionáló Odajba Parkba tervezett versenyek - a hosszútávúszás mellett a triatlon úszószáma - helyszínén elhelyezett víz alatti mérőeszközök továbbra is bakteriális fertőzést mutattak ki. Igaz, a szervezők szerint jobb a helyzet, mint egy éve: akkor az E. coli baktériumból a megengedett határérték húszszorosát mérték.
"Megosztottuk a legutóbbi eredményeket a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal, és azokkal a világszövetségekkel is, amelyek itt rendezik majd a versenyeiket. Egyetértettünk abban, hogy az eredmények kedvezőek" - fogalmazott a szervezőbizottság képviseletében Nakamura Hidemasza. Hozzátette ugyanakkor, hogy a mérési pontokon kívüli területeken a vizsgált 16 napon az eredmények 12 alkalommal meghaladták az egészségügyi határértéket.
"Nemcsak a vizsgált területen születnek ilyen eredmények, hanem az egész tokiói öbölre jellemző ez"
- jelentette ki Kavasze Kodzsi, a tokiói kormányzat sportigazgatója. Elmondása szerint az aktuális vízminőségre az időjárás is komoly hatással van, így az, hogy esik-e az eső, vagy fúj-e a szél.
Különleges védőernyő
A rendezők azt is bejelentették, hogy várhatóan egy háromrétegű víz alatti műanyag védőernyővel veszik körül az úszóversenyek helyszínét, s az újítást júliusban és augusztusban már eredményesen letesztelték.
Japán partjait legutóbb júliusban sújtotta tájfun, emiatt például a július 28-i mérési eredmények használhatatlanok lettek.
A szervezők szerint a méréseket nemcsak az olimpiáig, hanem az alatt is folytatják majd, de a vegyes eredmények ellenére ragaszkodnak ahhoz, hogy a belvárosi Odajba Parkban legyenek a versenyek, ne pedig Tokió valamely külső kerületében.
A tokiói olimpiát 2020. július 24. és augusztus 9. között rendezik.