eur:
411.72
usd:
395.5
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Augsburg, 2018. április 7.Jupp Heynckes, a Bayern München vezetőedzője ünnepel, miután csapata 4-1-re legyőzte az FC Augsburg együttesét, és ezzel sorozatban a hatodik bajnoki címét nyerte el német első osztályú labdarúgó-bajnokságban Augsburgban 2018. április 7-én. (MTI/EPA/Ronald Wittek)
Nyitókép: Ronald Wittek

Öt érdekes ok, amiért a Bayern Bundesliga-bajnok

A Bayern München sorozatban hatodszor lett a Bundesliga bajnoka. Öt fordulóval a zárás előtt matematikailag is biztosította az elsőségét. Annak ellenére, hogy az első hét fordulóban három mérkőzését nem tudta megnyerni. De ki beszél ma már erről...

A hatodik forduló után Carlo Ancelottit menesztette a vezérkar, a Hertha elleni mérkőzésen aztán Willy Sagnollal ért el döntetlent a Bayern, majd visszatért Jupp Heynckes, akivel a csapat 2013-ban triplázott. S akivel a rossz kezdés ellenére a mostani idényben is van esély az ismétlésre. A Bayern nem fog olyan szenzációs mutatókkal zárni, mint Heynckes legutóbbi teljes idényében (29 győzelem, 4 döntetlen, 1 vereség, 98-18-as gólkülönbség), s elérhetetlen már Pep Guardiola első, 2013–2014-es Bundesliga-idényének eredménysora is (29 győzelem, 3 döntetlen, 2 vereség, 94-23-as gólkülönbség). De az valószínű, hogy 2014 nyara óta a legfölényesebb sikerét aratja. 2015-ben és 2016-ban tíz-tíz, 2017-ben tizenöt ponttal előzte meg a második helyezettet, most hússzal áll a Schalke 04 előtt.

A nagy fölény egyik letéteményesének szinte minden elemző az edzőt, Jupp Heynckest tartja,

aki érkezése után átszervezte a csapatot, s a húzásai szinte minden esetben beváltak. A 2017-2018-as Bayern még azt is elbírta, hogy Manuel Neuer, a világ egyik legjobb kapusa szinte a teljes idényt kihagyja.

A Bundesliga saját portálján található érdekes összeállítás szerint öt pontra vezethető vissza a Bayern sikere.

Az egyik ok: James Rodriguez formajavulása

A portál kiemeli, hogy Ancelotti érdeme James kölcsönvétele, de az már Heynckesé, hogy a kolumbiai középpályás igazán ki tudta bontakoztatni a tudását. James hat gólt szerzett, s tíz gólpasszt adott 19 Bundesliga-mérkőzésen. Szinte mindenkit képes helyzetbe hozni, Vidal, Robben, Alaba, Ribéry, Lewandowski, Müller és Wagner is szerzett gólt a labdájából.

Nyolcvankilenc százalékos pontossággal passzol, minden 22. percben helyzetet teremt a társainak, s ezzel a Bundesliga mostani rekordere.

A portál idézte Raúlnak, a korábbi Real-csillagnak, a Bundesligában a Schalke színeiben szerepelt csatárnak a véleményét, aki szerint egyáltalán nem könnyű olyan gyorsan beilleszkedni a Bundesligába, mint az Jamesnek sikerült, ő az idényben a Bayern egyik legjobbja.

A másik ok: Javi Martínez szerepe

Javi Martínez visszakapta Heynckesnél a neki leginkább fekvő posztot, a védekező középpályásét. Pep Guardiola és Carlo Ancelotti idején is gyakran játszott középhátvédet, de – az elemzők szerint – sokkal hatékonyabb a védelem előtti középpályásként.

„Úgy végzi a piszkos munkát, mintha az művészi lenne”

– írták róla. Thomas Müller a játékostársak nevében arról beszélt, hogy a spanyol válogatott játékos az egyik legkeményebb fickó az edzéseken, s extrát képes a csapat játékához adni, ha a középpályássorban szerepel. A Bayern, amióta Heynckes átvette a csapatot, csupán hét gólt kapott akkor, amikor Martínez volt a védekező középpályás. A spanyol 94 százalékos hatékonysággal passzol, 70 százalékban megnyeri a fejpárbajait, s 57 százalékban sikeresek a szerelési kísérletei.

A harmadik ok: a Boateng, Hummels kettős mint QB

A Bundesliga honlapjának szakértői szerint

Jerome Boateng és Mats Hummels alkotja a világ legjobb belső védőkettősét.

Ebben akadhat pici elfogultság, de hogy a legszűkebb elitben a helyük, az vitán felül áll. Érdekes gondolat, hogy a két kitűnő védő annyi kiváló hosszú indítással alakít ki helyzetet a támadóknak, mint a tojáslabdás amerikai futball irányítói, quarterbackjei (QB). Hummelsnél csak a Hoffenheim játékosa, Kevin Vogt passzolt többet az idény során, ráadásul 90 százalékban pontosak a labdái. Boateng alig marad el mögötte a maga 87 százalékával. Ugyanakkor Boateng adott több kiváló hosszú labdát, s ő nyert meg több párharcot a csatárok ellen.

A negyedik ok: Joshua Kimmich az új Philipp Lahm

A világ egyik legtehetségesebb szélsőhátvédje korábban középpályást, nagy ritkán még csatárt is játszott, de a jobbhátvéd az igazi posztja. Kiválóan kombinál Arjen Robbennel és Franck Ribéryvel. Talán kevéssé ismert, hogy ő futja a legtöbbet a csapatban. Jamesszel holtversenyben van a gólpasszlistán, senki sem készített nála több gólt elő a csapatból. Csak Philipp Max, az Augsburg védője küldött nála több beadást a belsőknek. A Bayern 2023-ig meghosszabbította a szerződését.

Az ötödik ok: Robert Lewandowski gólereje

A Bundesliga honlapja a világ legjobb csatárának nevezi a lengyelt, aki immár sorozatban harmadik idényében juthat el harminc bajnoki gólig, illetve minden sorozatot tekintve harmadszor is túljuthat a negyvengólos határon. Lewandowski 26 eddigi bajnoki góljából tizenhatot rúgott jobbal, hatot ballal, négyet fejelt. Jupp Heynckes, aki a Bundesliga történetének harmadik legeredményesebb csatára Gerd Müller és Klaus Fischer mögött, azt mondta: szerinte

Lewandowski a világ három legjobb csatárának egyike.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×