eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
fotó: BKK

Mindig látjuk, de nem tudjuk - egy elfeledett festőművész alkotásai a metrón

95 éves lenne idén november 21-én Somogyi János Munkácsy Mihály-díjas festőművész, akinek emlékkiállítása november 26-ig megtekinthető a fővárosi 13. kerületi Radnóti Miklós Művelődési Központban (RAM).

Naponta mentünk, megyünk el murális, vagyis faldíszítő munkái mellett a budapesti 3-as metróvonal Árpád-hídi állomásán (ma Göncz Árpád Városközpont), Budapesten a Heim Pál Gyermekkórházban, vagy éppen Albertfalván, Balassagyarmaton. Egyikük-másikuk az újabb településépítési koncepciók következtében lebontásra ítéltettek, de olyan is van, amelyet ennek ellenére megmentettek.

Székesfehérvári mozaikja a Kodolányi Egyetemen és pécsi alkotása ma is díszlik. Pécsett az akkoriban épült központi egyetemi épületben pályázat nyertesekén 1970-re fejezte be hatalmas, 12 méterszer 4 méteres mozaikfalát. Az izgalmas kompozíció, az alkalmazott velencei mozaik, valamint a több száz színárnyalat felhasználása által született meg, s vált a kortárs mozaik művészet egyik kimagasló értékű művévé. Nagyszabású megbízása volt 1985-ben az Árpád hídi metró állomás aluljáróiban megvalósított hatalmas zománc munkája, melyet maga készített és szerelt fel közel 200 négyzetméternyi területen. A művet a metró korszerűsítés során nagyrészt lebontották.

„Aki építészethez kapcsolódó képzőművészeti művek készítésére adja a fejét, annak bizony egyfajta mérnök-művésznek (vagy művész-mérnöknek) kell lennie, ahol az ismeretek tárháza gazdagabb kell, hogy legyen a táblakép festőénél, a technikai, építészeti, anyag ismeretek összetettségétől egészen a világítástechnikáig” - fogalmazott a kiállításmegnyitón elhangzott méltatásában Dr. Feledy Balázs művészeti író, művészetkritikus.

Somogyi János varázslatos tájképfestő is volt.

Egyrészt szinte megelőzte korát, valamiféle sajátos minimal-artos felfogásával, másrészt igen szuggesztív tájélmények megörökítésére volt képes.

1952-ben diplomázott, 1953-ban már padlómozaikot tervezett, kivitelezett, majd sorra vett részt pályázatokon, s születtek meg munkái.

Életében meghatározó körülmény volt, hogy öt évvel a diplomaszerzés után feleségével és gyermekével, 1957-ben, az akkor átadott, angyalföldi, Máglya-közi műteremház egyik műtermes lakásának bérlője lett. Ez a lakás élete végéig lakóhelye volt, s életműve megszületésének legfontosabb helyszíne. A Máglya-közi műteremház az akkori kortárs magyar képzőművészet egyik központi helyszíne.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×