eur:
409.72
usd:
389.41
bux:
79655.27
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Pixabay.com

Rengeteg kincs van Somogyban, csak ki kéne találni, mi legyen vele

A megyei főlevéltáros szívén viseli a csaknem 200, ott található kastélyépület sorsát. Vagyis inkább viselné.

Több somogyi kastély is omladozik, megmentőre vár - derül ki a Sonline somogyi portál összeállításából.

Azokat a kastélyokat, amelyeket már megmentettek, részben iskolák, szociális otthonok vagy szállodák, a legtöbb viszont üres, az összes érintett épület mennyisége körülbelül kétszáz - vagyis a megye szinte összes településén van "valami", Alsóbogáton, Szentgáloskéren és Pusztakovácsiban több "palota" is -, ezek kastélyok, kúriák, úrilakok, részben magán-, részben köztulajdonban.

Kiss Norbert Péter, a Magyar Nemzeti Levéltár megyei főlevéltárosa épp a témára szakosodott, és rengeteg adat megvan az 1945 utáni időszakból - korábbiak azért nem, mert családi kézben voltak a hasonló épületek, családi fejlegyzések pedig nem sűrűn landolnak a levéltárakban.

A legfontosabb megyei családok: Somssich, Zichy, Széchenyi, utóbbinak Somogytarnócán, Somogyváron és Kőröshegyen is volt kastélya, kúriája. Érdekes, hogy a Festetics család nem építkezett Somogyban, birtokaikat Keszthelyről irányították.

Iskolák vannak a következő települések kastélyaiban: Iharosberény, Somogyvár, Hetes és Balatonszemes.

Egészségügyi intézmények: Mosdós, Segesd, Marcali, Tab, Vótapuszta és Gyöngyöspuszta.

Amikor tsz lett egy-egy ilyen kastélyból, az volt a legrosszabb,

a turisztikai célú hasznosítással pedig nagyon későn kezdtek foglalkozni, nem is sokáig működött a gálosfai kastélyszálló, később vált divattá ilyenben utazni, Kutas-Kozmapusztán, Felsőmocsoládon és Viszen is működik ilyen.

Kifejezetten rossz állapotban van a kercseligeti Maár-kastély, a mikei Somssich-kastély, a somogytarnócai Széchenyi-kastély és a Barcs-belcsapusztai Kremsier-kastély, utóbbinak már csak a falai állnak, ráadásul úgy tudni, külföldi tulajdonosai vannak az épületnek, és fel is szívódtak.

Vannak, illetve voltak olyan kastélyok is, amelyek megsemmisültek: az iharosi Inkey-kastélyt 1980 előtt felrobbantották, mert megtámadta a penész.

A főlevéltáros amondó: érdemes felújítani a még meglévőket, de előtte ki kell találni, hogy minek.

Címlapról ajánljuk
Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Hatalmas meglepetés született a romániai államfőválasztás első fordulójában, melynek győztese „meglehetősen nemzetieskedő, szélsőséges, szektásnak tűnő hitvilággal kampányolt” – mondta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója. Szakáli István Loránd arról is beszélt, hogy bár az RMDSZ jelöltje, Kelemen Hunor több szavazatot kapott, mint négy éve, a december 1-jére kiírt parlamenti választáson nem mehet biztosra a párt, nagy mozgósításra lesz szükség az utolsó napokban.

Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Földcsuszamlás történt a román politikában, hatalmasat bukott a miniszterelnök

Földcsuszamlás történt a román politikában, hatalmasat bukott a miniszterelnök

Meglepetés meglepetést követett a romániai elnökválasztáson: az előzetes várakozások és az exit pollok ellenére az első helyen egy oroszbarát független jelölt, Călin Georgescu végzett, a második helyre pedig az ellenzéki Mentsük Meg Romániát párt jelöltje, Elena Lasconi futott be, így ők ketten mérkőznek meg a december 8-i második fordulóban. Marcel Ciolacu szocialista miniszterelnök a harmadik helyen végzett, az eredmények ismeretében lemondott pártelnöki posztjáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×