eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Zene és kulináris élmények az Esterházy-kastélyban

Szeptember 6-án, Nicolas Altstaedt és a Haydn-Filharmónia koncertjével indul a kismartoni Esterházy-kastély új, zenei és kulináris fesztiválja; a HERBSTGOLD. A tíznapos fesztivál középpontjában a zenei és kulináris forradalmi újítások állnak: Haydn és kortársai mellett jazz, balkáni és roma zenei koncerteket kínál kulináris élvezetekkel és a történelmi helyszín hagyományaival összekapcsolva.

Az érzékek harmóniájára törekvő fesztiválon a közönség a fellépő művészeket eddig talán nem annyira ismert oldalairól is megismerheti a koncertek előtti beszélgetések segítségével. Kiderül, hogy Ian Bostridge például a történelemtudományok doktora, hogy François Leleux kitűnően ért a borokhoz, és hogy Rudolf Taschner matematikus a zenei kompozíciók és a véletlenek összefüggéseit kutatja.

Ottensamer és Sérafimova koncertje után az első hétvége a balkáni és roma zenére fókuszál, a szerb fenegyerek Magnifico, Titi Robin és az Original Kocani Orkestar lép fel a kastélykert üvegházában; az Orangerie-ben a Gault Millau védnöksége alatt osztrák, magyar és szlovén sztárséfek kínálják ínycsiklandozó tradicionális ételeiket és forradalmi új kreációikat.

A hét eleje ismét a klasszikusokról szól: Mozarttól Poulenc-ig kalandozunk Lonquich és Leleux kalauzolásában, Schubert Téli utazás című dalciklusával egy kicsit visszavonulhatunk Ian Bostridgeelőadásában, hogy felkészülhessünk a kameruni jazz legenda, a fúziós jazz egyik legjelesebb képviselőjének Manu Dibango és a Soul Makossa Gang virtuóz előadására.

A fesztivál utolsó napján, szeptember 16-án, minden a négyes szám körül forog a vonósnégyes maratonon. Az Ensemble Quator Ebène, a Schumann Quartett, a Quartett plus 1 és a Phoen Saxophon Quartett töltik meg az Esterházy-kastély minden termét, a borospincéktől a hercegnék szalonjáig.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 12:36
2024. november 4. 10:41
×
×
×
×