Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Marco Rubio amerikai külügyminiszter a 62. nemzetközi biztonságpolitikai konferencián Münchenben 2026. február 14-én. Az idei fórumot február 13-15. között rendezik a bajor fõvárosban.
Nyitókép: MTI/EPA/Ronald Wittek

„Mi hasznunk van belőle?” – Marco Rubio szerint felül kell vizsgálni az USA–NATO viszonyt

Az amerikai külügyminiszter azt gondolja, egy szövetségnek csak akkor van értelme, ha kölcsönösen segítik egymást a felek, a közel-keleti konfliktusban azonban Washington csalódott egyes NATO-tagállamokban.

Az amerikai külügyminiszter az al-Dzsazírának adott interjújában „nagyon kiábrándítónak” nevezte az Egyesült Államok és a NATO közötti viszonyt, miután érvelése szerint egyes tagállamok egyoldalúan felrúgtak korábbi megállapodásokat – írja a hvg.hu az amerikai külügyminisztérium beszámolója alapján.

Marco Rubio szerint a NATO-n belüli együttműködés alapvetően előnyös lenne Washington számára, mert így katonailag megjelenhetnek a világ olyan pontjain – Európában is –, ahol egyébként nem lenne lehetőségük katonaságot állomásoztatni. Úgy véli, ezt az állapotot azonban nemrég felrúgta Spanyolország azzal, hogy az USA számára kényes helyzetben megtagadta a bázisai használatát Iránnal szemben, és a légterét is lezárta a közel-keleti konfliktusban részt vevő amerikai gépek előtt.

„Ilyenkor fel kell tennünk a kérdést, hogy mi haszna ebből az Egyesült Államoknak”

– fogalmazott sokat sejtetően Marco Rubio.

Az amerikai külügyminiszter hangsúlyozta: mindig elkötelezett volt abban, hogy jó partneri viszony legyen a NATO-n belül, de szerinte ennek egyik feltétele egyebek mellett a közös bázishasználati jog is. „De ha a NATO csak arról szól, hogy nekünk kell megvédeni Európát, ám a bázisaikhoz nem férünk hozzá, amikor szükségünk lenne rájuk, az nem túl jó megállapodás” – fejtegette Marco Rubio.

Az amerikai külügyminiszter szerint a NATO és az USA viszonyát a közel-keleti háború lezárása után felül kell vizsgálni. Azt gondolja, egy szövetségnek csak akkor van értelme, ha kölcsönösen segítik egymást a felek. „Reméljük, hogy ezt helyre tudjuk hozni. Lesz időnk foglalkozni vele a háború után” – mondta Marco Rubio.

Címlapról ajánljuk
Kisakkoztuk, milyen meccsek lesznek a „halálágon”, lehet megint argentin–francia döntő

Kisakkoztuk, milyen meccsek lesznek a „halálágon”, lehet megint argentin–francia döntő

A világbajnokság 104 mérkőzéséből lejátszottak 72-t, előttünk van még 32. Valójában most kezdődnek az igazi izgalmak: tulajdonképpen ott tartunk, ahol a 2022-es katari vb rajtja előtt: 32 csapat van még versenyben. Igaz, innentől minden mérkőzésnek jelentősége van, aki vereséget szenved, kiesik. Megnéztük a következő forduló esélyeit és a lehetséges utakat.

Kapitány Istvánhoz hasonló kérést fogalmazott meg az egészségügyi miniszter a hőség miatt

Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter a közösségi oldalán hívta fel a figyelmet az extrém hőhullám egészségügyi kockázataira, valamint a sürgősségi ellátórendszerre háruló megnövekedett terhelésre.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
2026. június 28. 16:32
×
×