Infostart.hu
eur:
354.22
usd:
311.5
bux:
139624.46
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Donald Trump amerikai elnök beszél az általa javasolt Béketanács alapokmányának aláírása elõtt az 56. Világgazdasági Fórumon a svájci Davosban 2026. január 22-én. A január 23-ig tartó rendezvény mottója: A párbeszéd szelleme.
Nyitókép: MTI/EPA/Keystone/Gian Ehrenzeller

Donald Trump: egy idő után kivonhatjuk az ICE-t Minnesotából

A Trump-kormányzat egy idő után kivonhatja a bevándorlási ügynököket Minnesota államból – közölte az elnök, azt követően, hogy az állam fővárosában pattanásig feszült a helyzet. Az ügynökök a hétvégén agyonlőttek egy második amerikai állampolgárt is, ami után tüntetők rohanták le a szállodájukat.

Az amerikai bevándorlási hatóság, az ICE szövetségi ügynökei egy idő után el fogják hagyni Minneapolis városát – ezt jelentette be Donald Trump. Az elnök azután közölte ezt, hogy a hétvégén összecsapások törtek ki, miután egy tüntetések az ügynökök lelőttek egy amerikai férfit.

Az elnök nem közölt konkrét menetrendet a kivonulásról, de azt mondta: „egy ponton el fogunk menni, kiváló munkát végeztek”.

A Fehér Házra egyre nagyobb nyomás nehezedik a 37 éves Alex Pretti halála miatt. A kórházi ápolót szombaton lőtték le egy dulakodást követően az ICE ügynökei. Pretti két nő segítségére sietett, akiket a taktikai felszerelésbe öltözött ügynökök durván félrelöktek.

Ami ezután történt, azt több, helyszíni videóból lehet némileg rekonstruálni. Úgy tűnik, hogy Pretti az övén egy pisztolyt viselt – amire a helyi törvények szerint joga volt. A fegyver nem, csak egy mobiltelefon volt a kezében, amikor az ügynökök és a nők közé lépett.

Az egyik videón azt látni, hogy egy pisztolyt – valószínűleg Pretti fegyverét – tartó ügynök elsiet a dulakodás helyszínéről, majd rövid időn belül lövések sorozata dördül el. A videók további vizsgálata arra utal, hogy a kérdéses fegyver sülhetett el az ügynök kezében, ami után társai több golyót is beleeresztettek a földön fekvő, fegyvertelen férfibe.

Trump elnök, aki sokáig nem reagált az esetre, kétszer is elutasította annak megválaszolását, hogy szerinte jogszerű volt-e a halálos lövés. A Wall Street Journalnek mindössze annyit mondott: vizsgálják és később döntenek.

Viszont ez jóval visszafogottabb reakció volt, mint amit kormányzata több illetékesétől lehetett hallani, akik nagyon gyorsan Prettit tették felelőssé a haláláért, sőt „belföldi terroristának” és „potenciális merénylőnek” nevezték.

Ez volt a második eset, hogy ICE-ügynökök egy amerikai állampolgárt lőttek le,

aminek nyomán vasárnap este tüntetők vonultak Minneapolis utcáira, majd megrohamoztak egy Hilton szállodát, ahol feltételezések szerint a szövetségi ügynökök laktak. Ablakokat törtek be, a homlokzatra pedig a „Takarodj, ICE” feliratot fújták fel.

Trump reakcióját valószínűleg befolyásolta az amerikai konzervatívok által szinte szentként kezelt fegyvertartási jog, aminek kapcsán az ellentmondásos NRA, a Nemzeti Fegyvertartó Szövetség is hallatta a hangját: „ne bélyegezzék meg a jogkövető állampolgárokat” – mondta, ebben az esetben egy vélhetően liberális gondolkodású, de fegyvertartó polgárról.

Trump később úgy fogalmazott: nem szereti a lövöldözéseket, de azt sem, ha valaki fegyverrel jelenik meg egy tüntetésen. Viszont

hasonlóan az Epstein-ügyhöz, immár egyes konzervatívoknak sem tetszik, ami folyik.

Két republikánus szenátor, teljes körű, szövetségi és állami szintű vizsgálatot sürgetett. A tiltakozó-mozgalom szerint – amelynek van egy mérsékelt és egy militánsabb szárnya – Trump azért is küldte Minnesotába az ICE-t, mert feldühítette Tim Walz kormányzó, volt demokrata alelnökjelölt beszólása arról, hogy ő egy „fura alak”.

Korábban a Pentagon készültségbe helyezett 1500, a minnesotai híres fagyokat jól bíró, Alaszkában állomásozó légidesszantost egy esetleges bevetésre az államban.

A kormányzó viszont velük szemben az állami Nemzeti Gárdát helyezte készültségbe, ami miatt többen már nyíltan „polgárháborús hangulatról” beszéltek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek. Ennek hatásait már az ázsiai piacokon is láttuk, ahol többnyire emelkedtek a tőzsdék, különösen a dél-koreai index, amelyben nagy súllyal szerepelnek tech részvények, de Amerikában és Európában is emelkednek a piacok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×