Infostart.hu
eur:
354.35
usd:
311.28
bux:
139624.46
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Nyitókép: Getty Images

Salát Gergely: a sok-sok front közül csak az egyiken kötött tűzszünetet az USA és Kína

A genfi kereskedelmi megállapodás a vámok csökkentéséről arra utaló jel, hogy a felek komolyan gondolják, hogy valamilyen módon normalizálni kell a helyzetet – mondta az InfoRádióban a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója. A sinológus szerint Kína az utóbbi időben visszább vett harcias retorikájából, hogy azt demonstrálja, üzletileg biztos pont a világban.

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína, melynek értelmében az Amerikába érkező kínai importcikkekre kivetett vámok 145 százalékról 30 százalékra csökkennek, Peking pedig az USA-ból behozott termékekre 125 százalékról 10 százalékra mérsékli a kivetett pótvámot. A megállapodás mindkét állam esetében 90 napra szól.

Salát Gergely az átmeneti megállapodás részleteiről és annak lehetséges következményeiről beszélt az InfoRádióban. Először arra hívta fel a figyelmet, hogy „óriási áttörés” a mostani megegyezés az elmúlt hetek csatái és üzengetései után, hiszen 10 és 30 százalékos vámok mellett már viszonylag jól lehet kereskedni, míg az eddigi 125, illetve 145 százalékos vámok hosszabb távon ellehetetlenítették volna a kereskedelmet. Az amerikai kormányzat által most bejelentett 30 százalékos vám úgy áll össze, hogy 20 százalékkal „büntetik” az ázsiai országot a fentaniltermelésben játszott szerepe miatt, míg a maradék 10 százalék a viszonossági vámokból marad vissza.

A sinológus kitért arra is, hogy a felek megállapodtak abban is, hogy létrehoznak egy mechanizmust a kereskedelmi viták megtárgyalására, amiből arra lehet következtetni, hogy időről időre egyeztetni fog a két ország politikai vezetése. Az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi képviselői legutóbb Genfben találkoztak, a jövőben azonban vélhetően vendégül látják majd egymást, illetve akár harmadik ország is lehet a találkozók helyszíne. A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója szerint

ez a szándék arra utaló jel, hogy a felek komolyan gondolják, hogy valamilyen módon normalizálni kell a helyzetet.

Ezzel együtt nem gondolja azt, hogy minden problémát megoldanának, mert bőven vannak és lesznek konfliktusok az amerikaiak és a kínaiak között, akár a közeljövőben is. Ugyanakkor a kétoldalú kapcsolatok megnyitása és a vámok mostani drasztikus csökkentése „pozitív előrelépésnek” tekinthető.

Salát Gergely szerint Hszi Csin-ping kínai elnök nem tehetett mást, kényszerhelyzetben volt, tárgyalnia kellett az USA vezetőivel, mert az amerikai védővámok, illetve a technológiai embargó nagyon komoly károkat okozott volna Kínának. Hszi Csin-ping ráadásul nemcsak az amerikaikkal való kereskedelmi viszony rendezésére törekszik, hanem gesztust tett Oroszország felé is, hiszen a múlt héten megjelent Moszkvában, a győzelem napi ünnepségen. A szakértő úgy véli, ez nem azért történt, mert a kínai elnök valamilyen közvetítői szerepet szeretne betölteni, hanem egyszerűen azt demonstrálta, hogy fontos számára az orosz–kínai kapcsolatok ápolása. Azt gondolja, a kínai külpolitika nem vett más irányt, csak szemléli, mi történik a világban, és alkalmazkodik a fejleményekhez.

Salát Gergely szerint ugyanakkor az nagyon jól látszik, hogy Peking „egy kicsit visszább vett a korábbi harcias retorikájából”, és különböző kommunikációs paneleket alkalmazva azt próbálja szemléltetni, hogy

a „kiszámíthatatlan, csapongó Egyesült Államokkal szemben Kína stabil pont a világban”, és a távol-keleti ország vezetésével érdemes megegyezni,

mert betartja a szavát, nem változtatja meg a véleményét egyik napról a másikra. A sinológus megjegyezte: Kína vélhetően azért lépett hátrébb egy-két lépést, hogy azt mutassa, megbízható tárgyaló fél, amellyel érdemes üzletelni. Alsóbb szinteken azonban továbbra is hallani durva kínai nyilatkozatokat az amerikaiaknak címezve, de Salát Gergely szerint nem kizárt, hogy „ezekből is vissza fognak venni”.

A mostani kereskedelmi megállapodás nem jelenti azt, hogy a csendes-óceáni térségben enyhülne a feszültség a két világhatalom között. A szakértő kiemelte, hogy Genfben is csak a vámok kerültek szóba, más kérdésben nem mutatkozott kompromisszumkészség a felek között, igazából fel sem hoztak más témákat. „A politikai befolyás és térnyerés sokkal bonyolultabb és érzékenyebb kérdés. Kína és az Egyesült Államok arról meg tud egyezni, hogy hány százalék legyen a vám, arról viszont jelenleg biztosan nem, hogyan kellene felosztani az ázsiai csendes-óceáni térséget vagy milyen érdekszférákat kellene kialakítani. Nem úgy tűnik, hogy bármelyik fél is engedne ezekben a kérdésekben” – tette hozzá a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.

Arra számít, hogy megmarad az amerikai–kínai vetélkedés, mert „nem békét kötöttek” Genfben, hanem a sok-sok front közül az egyiken „tűzszünetet kötöttek”, viszont a technológia, a katonai fejlesztések, a befektetések vagy éppen a kulturális befolyás területén minden bizonnyal folytatódnak a komoly csatározások.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal
cikkünk frissül

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. 111 esetben van vízkorlátozás, döntően önkormányzati tulajdonú helyeken. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá. Tájékoztatót tartanak a kormány döntéseiről. A legfőbb ügyész és az ukrán „aranykonvoj” ügye is a témák között szerepelt.

Gyulai Miklós: ha vannak ellenem bizonyítékok, akkor álljanak elő velük

Hőzöngés és lázongás kezdődött a Magyar Atlétikai Szövetségen belül a párizsi olimpia után, és ezt főleg olyanok szították, akik korábban semmilyen problémát nem jeleztek, sőt élvezték a biztosított lehetőségeket – mondta a sportvezető, aki szeptember 1-jével távozik posztjáról. Úgy véli, a magyar atlétikában dolgozók a jelentős mennyiségű anyagi forrás birtokában elkényelmesedtek az elmúlt években. Kitért az őt ért támadásokra és arra is, mi lesz a sorsa a Gyulai Memorialnak, valamint a budapesti atlétikai világdöntőnek.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek. Ennek hatásait már az ázsiai piacokon is láttuk, ahol többnyire emelkedtek a tőzsdék, különösen a dél-koreai index, amelyben nagy súllyal szerepelnek tech részvények, de a határidős Nasdaq is nagyot ugrott, miközben Európában is emelkedés látszik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×