Infostart.hu
eur:
355.72
usd:
313.22
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván
DETROIT, MICHIGAN - JANUARY 16: Ken Martin, DNC Chair Candidate, speaks at the Win With Workers Rally and Press Conference at the DNC Midwestern Candidate Forum on January 16, 2025 in Detroit, Michigan. (Photo by Aaron J. Thornton/Getty Images for One Fair Wage)
Nyitókép: Aaron J. Thornton/Getty Images for One Fair Wage

Rajnai Gergely: nagyon kemény ideológiai küzdelem kezdődik a Demokrata Pártban

Joe Biden visszavonulásával és Kamala Harris vereségével nem kizárt, hogy háttérbe szorulhat a mérsékeltebb politikai irányzat a demokrata eliten belül – mondta az InfoRádióban a Méltányosság Politikaelemző Központ vezető elemzője. Rajnai Gergely arról is beszélt, melyek lesznek az új pártlenök, Kenneth Nathan Martin legfőbb feladatai.

Kenneth Nathan Martin személyében új elnököt választott a hét végén az amerikai Demokrata Párt. Az 51 esztendős politikus nyolc éven át volt a párt alelnöke, illetve tizennégy évig vezette a minnesotai Demokrata–Gazda–Munkáspártot. „Kedves Donald Trump és kedves Republikánus Párt! Ez egy új Demokrata Párt lesz. Nem fogunk hátradőlni, felvesszük veletek a harcot, és nem nézzük tétlenül, ha cserben hagyjátok az amerikai népet” – ígérte hét végi beszédében Kenneth Nathan Martin a CNN tudósítása szerint.

Az amerikai pártok működése számos területen eltér az európai pártokétól, és ez nincs másként az elnöki szerepkört illetően sem. Rajnai Gergely az InfoRádióban elmondta:

az amerikai pártelnök tisztsége tulajdonképpen az európai pártigazgatói pozíciónak feleltethető meg,

és nem véletlen, hogy nem sokat tudunk róluk, ugyanis általában nem a legismertebb politikusok töltik be ezt a szerepkört az Egyesült Államokban.

A Méltányosság Politikaelemző Központ vezető elemzője hozzátette: az amerikai pártelnökök kevésbé vesznek részt az ideológiai irányvonalak és programpontok meghatározásában, sokkal inkább a pártszervezés, az aktuális kampány koordinálása és a szükséges anyagi források beszerzése a feladatuk. Bár ritkán kerülnek rivaldafénybe, mégis fontos a szerepük, ugyanis nekik kell hatékonyan működtetni a pártjukat, az sem mellékes, mekkora számban és milyen aktivistákat toboroznak, illetve hogyan működnek együtt a különböző alszervezetekkel.

Már csak azért is nélkülözhetetlen a mindenkori pártelnök hatékony munkája, mert Rajnai Gergely megfogalmazása szerint

ha nincs egy adott pártnak kompetens elnöke, „akkor szokott eluralkodni a káosz”.

A Demokrata Pártnál jelenleg különösen nehéz a helyzet, hiszen elveszítette az elnökválasztást, és a közeljövőben az lesz a legmeghatározóbb politikusok feladata, hogy új irányt jelöljenek ki, megtalálják azokat a témákat, amelyek leginkább érdeklik a választópolgárokat. Erre azért olyan sok idejük nem lesz, hiszen két év múlva már félidős választásokat tartanak az Egyesült Államokban. Ezzel együtt Rajnai Gergely szerint az új alapok letételében nem Kenneth Nathan Martinnak osztják majd ki a legfőbb feladatokat, neki inkább egyfajta menedzserként kell majd működnie.

Kezdődik a nagy útkeresés

Néhány évvel ezelőtt a szociáldemokrata Bernie Sanders nagyon sok hívet szerzett magának még a fiatalok között is, a vermonti szenátor mégsem tudott komoly támogatottságot kiépíteni maga köré a Demokrata Párton belül. Nagy kérdés, mi fog történni a következő időszakban, miután Kamala Harris novemberben alulmaradt Donald Trumppal szemben. Rajnai Gergely úgy látja, most több irány is utat törhet magának a Demokrata Párton belül. Az egyik képviselője Bernie Sanders, akinek a „radikálisabb, szélsőségesebb, erősebb állami beavatkozást igénylő” politikája főleg az aktivisták és a fiatal generáció körében nagyon népszerű az elemző szerint.

A Demokrata Párt vezetőségében viszont eddig inkább a mérsékeltebb irányvonalat tekintették követendőnek, ügyek mentén nem kizárva a republikánusokkal való együttműködést sem. Rajnai Gergely úgy véli,

Joe Biden visszavonulásával és Kamala Harris vereségével ez a szemléletmód „háttérbe szorulhat”.

Az elemző kiemelte: a közeljövőben kulcsfontosságú lesz a demokraták politikájának meghatározásában, hogy mely államok kerülnek igazán előtérbe és érvényesítik az érdekeiket. Erre nagy esélyük van a hagyományosan erős kaliforniai demokratáknak vagy a keleti partok államainak vezetői is nagy erőkkel léphetnek fel, hogy egy jelentős kudarcot követően újjáépítsék a pártot. „Földrajzi és ideológiai különbségek is bőven vannak a demokraták körein belül. Nagy küzdelemre van kilátás, amely tulajdonképpen még csak a háttérben indult el, vagyis egyáltalán nem dőlt még el, milyen irányt vesz a jövőben a Demokrata Párt” – összegzett a Méltányosság Politikaelemző Központ vezető elemzője.

(A nyitóképen: Kenneth Nathan Martin, a Demokrata Párt elnökjelöltje felszólal a „Győzz a dolgozókkal” gyűlésen a párt középnyugati jelöltfórumán 2025. január 16-án, a Michigan állambeli Detroitban.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×