eur:
401.3
usd:
345.21
bux:
97958.26
2025. június 25. szerda Vilmos
Jun Szogjol dél-koreai elnöknek a nemzethez intézett televíziós beszédét hallgatják emberek egy szöuli pályaudvaron 2024. December 12-én. A dél-koreai hatóságok utazási tilalmat rendeltek el Jun Szogjollal szemben, aki ellen nyomozás folyik a szükségállapot múlt heti bejelentése miatt.
Nyitókép: MTI/EPA/Dzson Hon Kjun

Fogy a levegő a dél-koreai elnök körül

Védelmébe vette a szükségállapot bevezetésével kapcsolatban hozott döntését Jun Szogjol dél-koreai elnök csütörtöki televíziós beszédében, és azt ígérte, hogy „a végsőkig küzdeni fog”.

Az államfő hosszas beszédében kirohanást intézett politikai ellenfelei ellen, akiket „államellenességgel” vádolt meg. Az elnök szerint az ellenzék „őrült kardtáncot” jár azzal, hogy megpróbál eltávolítani hivatalából egy demokratikusan megválasztott államfőt. „Ha elmozdítanak a hivatalomból vagy vizsgálatot indítanak ellenem, azzal nyíltan szembe fogok nézni” – hangoztatta.

Jun Szogjol december 4-re virradóra világszerte megdöbbenést keltve szükségállapotot rendelt el, arra hivatkozva, hogy fel akarja számolni a „szégyentelenül Észak-Korea-barát államellenes erőket”. Az intézkedést hat órával később a parlament és az utcákra vonuló tüntetők nyomására kénytelen volt hatályon kívül helyezni. Azóta pártja (Népi Erő Pártja/PPP) közreműködésével épphogy elkerülte a nemzetgyűlésben az ellene indított vádemelési indítványt. Az ellenzék azonban azt tervezi, hogy szombaton újra megpróbálja keresztülvinni a javaslatot.

Csütörtöki nyilvános megszólalásában Jun Szogjol arról is beszélt, hogy Észak-Korea tavaly hackertámadást indított a szöuli nemzeti választási bizottság ellen, de bizonyítékokat erre vonatkozóan nem nevezett meg. Állítása szerint a támadást a dél-koreai hírszerzési ügynökség észlelte, de a választási bizottság nem volt hajlandó teljes mértékben együttműködni az eset kivizsgálásában. A hackertámadás miatt kétségbe vonható a 2024 áprilisában tartott parlamenti választás integritása, és emiatt döntött a szükségállapot bevezetése mellett – mondta Jun, hozzátéve, hogy azt „jelképes lépésnek” szánta, amellyel fel akarta fedni az ellenzék arra irányuló cselszövését, hogy „teljesen romba döntsék az országot”.

A 2024. áprilisi parlamenti választáson Jun pártja, a PPP hatalmas vereséget szenvedett.

A dél-koreai ellenzéknek még nyolc képviselőt kell megnyernie a PPP soraiból, hogy az államfő elmozdítását célzó indítványt elfogadják a parlamentben. A PPP elnöke csütörtökön már azt mondta, ő is támogatja Jun eltávolítását az elnöki tisztségből.

Címlapról ajánljuk
Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Oroszország a saját ukrajnai agressziójának az igazolását láthatja abban, hogy Izrael megelőző csapást mért Iránra, amely háborúvá terebélyesedett, de az InfoRádiónak nyilatkozó nemzetközi jogász szerint a két konfliktus jogi megítélésében legalább annyi a különbség, mint a hasonlóság.

Szakértő: példa nélküli, nagyon furcsa szuperkoalíció alakult Romániában

Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével megalakult, Ilie Bolojan (PNL) vezette koalíciós kormánynak. Az új román kormány terveiről Szakáli István Lorándot, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatóját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.25. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×