Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) augusztusban globális közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett a majomhimlő terjedése miatt, és már Németországban is kimutatták a vírus új változatát. Az érintett külföldön (Kelet-Afrikában) fertőződött meg a Klád Ib variánssal, melyet október 18-án mutattak ki a szervezetében. A vírust szoros testi kontaktus útján kapta el az illető, a fertőzés egészségügyi kockázata a német lakosságra nézve alacsony. Az esetet Köln városában észlelték, a beteg egy 33 éves férfi, aki október 12-én került kórházba, később elkülönítették a többiektől. Európában először Svédországból jelentették augusztusban a majomhimlő Klád I vírusváltozat első megerősített, Afrikán kívüli esetét, a kontinensen továbbra is a Klád II változat a domináns.
Rusvai Miklós úgy fogalmazott az InfoRádióban, nem lehet kizárni, hogy a jövőben Magyarországon is felüti a fejét a majomhimlő, de ennek az idejét nem lehet megjósolni. „Elképzelhető, hogy megjelenik, sőt azt mondanám, hogy valószínű. Attól függ, hogy milyen hosszú időtávban nézzük” – mondta a virológus, aki úgy véli, importált esetek még számos országban lehetnek. Az elmúlt fél évben Afrikán kívül hivatalos bejelentés Svédországból, Thaiföldről és Németországból érkezett megfertőződésről. Hozzátette: „statisztikailag ugyan elképzelhető”, hogy akár Magyarország is lehet a következő érintett állam, de ennek „elég kicsi a valószínűsége”.
Felhívta a figyelmet, hogy a majomhimlő új variánsa Afrikában többféle megbetegedés mellett jelentős számban halálos áldozatokat is követel. A fekete kontinensen a megfertőződött betegek 7-8 százaléka hunyt el.
Elsősorban gyerekek betegszenek meg, akik sérülékenyebbek és érzékenyebbek, az immunrendszerük kevésbé működik jól, ezért a kiskorúak között elég magas a halálozási arány Afrikában.
Rusvai Miklós hozzátette: a vírus ellen megfelelő, hatékony higiéniai rendszabályokkal kell védekezni. Ha valaki Afrikába látogat üdülni vagy munkavégzés céljából, azt tanácsolja, hogy „csak óvatosan érintkezzen” a helyi közösségek tagjaival, lehetőleg kerülje a társadalmi érintkezést. Figyelmeztetett, hogy különösen veszélyes a szexturizmus, mert nagyon gyakori, hogy szexuális úton terjed tovább a vírus. Nagyon nem ajánlja, hogy bárki helyi ételeket fogyasszon, mert az Afrikában élő vadállatok is megfertőződhetnek a majomhimlővel, erre számos bizonyíték is van. „Ha valaki erdei állatból készült fogásokat eszik, esetleg nyers hússal találkozik vagy vásárol a piacon, akkor szintén megfertőződhet” – magyarázta a virológus.
Kiemelte, hogy létezik majomhimlő elleni vakcina, és stratégiai tartalék Európában is rendelkezésre áll. Ezt az oltóanyagot azonban nem lehet csak úgy a háziorvosoktól előre kérni vagy igényelni,
kizárólag az országos tisztifőorvos engedélyével lehet felhasználni a vakcinákat.
Ezt a stratégiai mennyiséget azért tartalékolja a legtöbb európai ország, mert ha valahol észlelnek egy importált esetet, akkor tüzetes kontaktkutatás kezdődik, és adott esetben sürgősen szükség lehet oltóanyagra. Ilyenkor mindig a kontaktszemélyeket, illetve az érintettel egy háztartásban élő családtagokat szokták immunizálni. „A vírus egyébként meglehetősen nehezen terjed, hiszen nagyon szoros kapcsolat kell hozzá. Például szexuális kontaktus vagy az, hogy valaki egy háztartásban éljen egy fertőzött személlyel” – fogalmazott Rusvai Miklós.