eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
A tajvani hadsereg tüzérei egy FGM–148 Javelin típusú, vállról indítható páncéltörő rakétát lőnek ki a 36. alkalommal tartott évenkénti Kínai Dicsőség (Han Kuang) fedőnevű tajvani hadgyakorlaton Taicsung városnál 2020. július 16-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Ritchie B. Tongo

Kína beszólt az Egyesült Államoknak

Kína szombat este elítélte a Washington által egy nappal korábban jóváhagyott döntést amerikai rakétarendszerek eladásáról Tajvannak.

A pekingi külügyminisztérium közleményében azt írta: "A föld-levegő rakétarendszerek Tajvannak történő eladása "súlyosan sérti Kína szuverenitását és biztonsági érdekeit, súlyosan károsítja a kínai-amerikai kapcsolatokat, és veszélyezteti a békét és stabilitást" a Tajvani-szorosban. A dokumentum szerint Peking "minden szükséges intézkedést megtehet a nemzeti szuverenitás, a biztonság és a területi integritás határozott védelmére".

Az 1,16 milliárd dolláros üzlet, amelyet még a kongresszusnak is jóvá kell hagynia, különböző légvédelmi rendszereket, köztük NASAMS-t és 123 rakétát tartalmaz.

Egy másik, pénteken bejelentett eladás radarrendszereket érint, összesen 828 millió dollár értékben. A berendezéseket közvetlenül az amerikai légierő készleteiből küldenék.

A tajvani védelmi minisztérium szombaton "őszinte háláját" fejezte ki az eladásért, amely segíthet a hadseregnek "védelmi képességeinek további javításában és a béke és stabilitás közös fenntartásában a (Tajvani-) szorosban".

Az Egyesült Államok nem ismeri el Tajvant államként, és a Kínai Népköztársaságot tekinti az egyetlen legitim kormánynak, ennek ellenére jelentős katonai támogatást nyújt Tajpejnek.

Peking rendszeresen ellenzi a Tajvannak nyújtott amerikai támogatást, és azzal vádolja Washingtont, hogy beavatkozik az ország ügyeibe.

Kína Tajvant saját területe egy olyan részének tekinti, amelyet a kínai polgárháború 1949-es befejezése óta még nem sikerült újraegyesítenie a többi részével. Bár azt mondja, hogy a "békés újraegyesítést" támogatja, nem mondott le a katonai erő alkalmazásáról, és rendszeresen küld hadihajókat és vadászgépeket a sziget köré.

Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×