eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Édesanyja szavazólapját dobja urnába egy kisfiú a litván elnökválasztás első fordulójának napján, 2024. május 12-én egy vilniusi szavazóhelyiségben. Az államfői tisztségért nyolc jelölt indul, köztük a hivatalban lévő Gitanas Nauseda, továbbá Ingrida Simonyte miniszterelnök. A voksolás második fordulóját, ha szükséges, május 26-án rendezik.
Nyitókép: MTI/AP/Mindaugas Kulbis

Litvánia választott - államfő-kormányfő küzdelem lesz a második fordulóban

A litvániai elnökválasztás vasárnap rendezett első fordulójából a hivatalban lévő államfő, Gitanas Nauseda és a miniszterelnök, Ingrida Simonyte jutott be a második fordulóba az összes leadott szavazat összeszámlálása alapján - közölte a balti ország központi választási bizottsága hétfő reggel.

Nauseda a szavazatok 44,19 százalékát, míg Simonyte a voksok 19,78 százalékát szerezte meg. A harmadik helyen a szavazatok 12,37 százalékával Ignas Vegele független jelölt végzett, míg a negyedik helyre 9,27 százalékkal Remigijus Zemaitaitis volt parlamenti képviselő került.

Az urnazárást követően Nauseda arról beszélt, hogy a jövőben is arra fogja buzdítani országa nyugati szövetségeseit, hogy támogassák még jobban Ukrajnát.

"Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is megmondta, hogy nem a segítő szándék kinyilatkoztatására van szüksége, mert az semmit nem ér a harctéren. Légvédelmi eszközökre van szüksége. Amíg Ukrajnának nincs légvédelme, addig sebezhető marad" - fogalmazott a hivatalban lévő elnök.

Az ELTA/Baltijos Tyrimai által készített közvélemény-kutatás szerint a litvánok minegy fele lehetségesnek vagy nagyon valószínűnek tart egy potenciális orosz támadást. A kampányban mindkettő, a második fordulóba jutott jelölt azt mondta, hogy tart otthon élelmiszerkészleteket szükség esetére. Emellett mindketten támogatják azt is, hogy Litvánia az idénre tervezett 2,75 százalékról bruttó hazai terméke (GDP) 3 százalékára emelje védelmi kiadásait. A mindössze 2,8 millió lakosú Litvánia közvetlenül határos az Oroszországhoz tartozó exklávéval, a Kalinyingrádi megyével.

Mivel az első fordulóban egyik jelölt sem szerezte meg a leadott szavazatok több mint 50 százalékát, az új államfő személyéről két hét múlva, a május 26-i második fordulóban döntenek a szavazók.

Az elnökválasztáson nyolc jelölt indult az államfői tisztség megszerzéséért. Litvánia államfőjét közvetlen, titkos szavazással választják meg öt évre. A jelölteknek a litván állampolgárság mellett minimum 40 évesnek kell lenniük, és a választás előtti legalább három évben az országban kell élniük.

A litván rendszerben az államfőnek végrehajtó szerepe is van. Ő a fegyveres erők főparancsnoka, ő vezeti az ország legfelső védelmi és nemzetbiztonsági testületét, és képviseli országát az EU- és NATO-csúcstalálkozókon. A kormánnyal közösen alakítja az ország kül- és biztonságpolitikáját, törvényeket vétózhat meg, és beleszólása van Litvánia legfőbb köztisztviselőinek kinevezésébe, mint például a bírák, a legfőbb ügyész és a jegybankelnök.

Nauseda és Simonyte küzdött meg egymással a legutóbbi elnökválasztás második fordulójában is; akkor az első fordulót a mostani miniszterelnök nyerte, de a második fordulóban Nauseda kapta a voksok mintegy 66 százalékát.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×