eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Boris Pistorius német védelmi miniszter (j) egy Leopard 2A6 harckocsin a német hadsereg 203-as harckocsizó-zászlóaljánál, az augustdorfi Rommel tábornagy laktanyában tett látogatásán 2023. február 1-jén. A kormány döntése szerint Németország 14 Leopard 2A6 tankot szállít az orosz támadás ellen védekező Ukrajnának, ezért a közelmúltban kinevezett Pistoriusnak bemutatják a típus képességeit.
Nyitókép: MTI/EPA/Friedemann Vogel

Amerikai bevásárlókörúton a német védelmi miniszter: az Egyesült Államok szállít, Németország fizet

Két legyet egy csapásra – így foglalható össze leginkább Németország védelmi miniszterének az Egyesült Államokban tett látogatása. Boris Pistorius egyrészt határozott kommunikációval igyekezett hangsúlyozni, hogy a szövetségesek számíthatnak Németországra,. Másrészt nem hagyott kétséget afelől, hogy országa számít az Egyesült Államok támogatására.

A ZDF német közszolgálati televíziónak nyilatkozva a miniszter azt hangsúlyozta, hogy Németországban ismét bízhat a világ, bízhat a NATO és természetesen bízhat Ukrajna is. Utalt ugyanakkor arra, hogy a német hadseregnek, a Bundeswehrnek ehhez fegyverekre, a fegyverekhez viszont pénzre van szüksége. Ez utóbbi üzenetet elsősorban pénzügyminisztertársának, Christian Lindnernek címezte. Úgy értékelte, hogy a fegyverek beszerzésének költségvetési okokból történő befagyasztása sem a szövetségeseknek, sem Németországnak aligha tenne jót.

A miniszter ezzel összefüggésben említette azt is, hogy Németország a jövőben teljesíteni kívánja azt a NATO-kötelezettségvállalást, amely szerint az éves katonai kiadásoknak el kell érniük a bruttó hazai termék két százalékát. Elmondta, hogy ezt megerősítette amerikai kollégája, Lloyd Austin védelmi miniszter, továbbá demokrata és republikánus párti szenátorok előtt is.

A ZDF szerint Pistoriusnak egy republikánus szenátor megerősítette, hogy nem változik az Egyesült Államok viszonya a NATO-hoz abban az esetben sem, ha a novemberi elnökválasztás eredményeként Donald Trump kerülne hatalomra.

A szövetség nélkülözhetetlen az Egyesült Államok számára, ez így volt a múltban, és így lesz a jövőben is

– fogalmazott a szenátor.

"Nyugtázta" a német védelmi miniszter azt is, hogy mind a demokraták, mind a republikánusok végül megszavazták az Ukrajnának nyújtandó 60 milliárd dolláros katonai segélyt. A miniszter ezzel kapcsolatban ígéretet tett arra, hogy Németország is minden tőle telhetőt megtesz Ukrajna katonai támogatása érdekében. Pistorius úgy fogalmazott, hogy "bizonyos megrendeléseket" már útnak indítottak, és amint megtörténnek a szállítások, elküldik Ukrajnának. Hangsúlyozta, hogy Ukrajnának most mindenekelőtt lőszerekre és légvédelmi rendszerekre van szüksége.

"Mindent megteszünk a kapacitások növelése és a gyorsabb szállítás érdekében" – tette hozzá.

Boris Pistorius amerikai kollégájával Lloyd Austinnal folytatott tárgyalások után jelentette be, hogy

Németország három HIMARS típusú rakétavető rendszert kíván szállítani Ukrajnának.

A szállítás – mint fogalmazott – az Egyesült Államokkal együttműködve történik. A rakétavetőrendszerek az amerikai készletekből származnak, azokat Németország fizeti.

Pistorius a látogatás keretében felkeresett egy Boeing gyárat is Philadelphiában. Értesülések szerint a Bundeswehr számára rendelt korszerű katonai berendezések beszerzését a hadsereg számára korábban biztosított, 100 milliárd eurós különalapból finanszírozzák. A többi között Chinook típusú, legújabb generációs szállítóhelikopterekből 60 darab készül német megrendelésre.

Pistorius szerint Németország eddig összesen 380 szerződést kötött amerikai védelmi cégekkel, ezek értéke meghaladja a 23 milliárd eurót.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×