eur:
411.14
usd:
392.43
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Javier Milei argentin elnök beszédet mond a Konzervatív Politikai Akció Konferencián (CPAC) a Maryland állambeli National Harborban 2024. február 24-én. A konferenciát évenként megrendezi az Amerikai Konzervatív Unió befolyásos republikánus, konzervatív politikusok és értelmiségiek részvételével.
Nyitókép: MTI/EPA/Shawn Thew

Váratlan lépés a Falkland-szigetek hovatartozásáról szóló vitában

Javier Milei argentin elnök kijelentette: elfogadja azt a tényt, hogy a Falkland-szigetek "jelenleg" brit fennhatóság alatt állnak. A BBC brit közszolgálati televíziónak adott, hétfőn ismertetett interjúban Milei hozzátette, hogy Argentína konfliktus nélkül kívánja kiterjeszteni szuverenitását a szigetcsoportra.

Az Argentínában Malvinas-szigeteknek hívott, a brit partoktól 13 ezer, Argentínától 480 kilométerre fekvő - akkor 1800, ma hozzávetőleg háromezer lakosú - dél-atlanti szigeteket az argentin hadsereg 1982 áprilisában rajtaütésszerűen megszállta.

Margaret Thatcher akkori konzervatív párti brit miniszterelnök kormánya alig három nappal később száz hajóból, köztük két repülőgéphordozóból álló 29 ezer tagú haditengerészeti expedíciós haderőt indított útnak a Falkland-szigetek visszafoglalására. A brit győzelemmel végződött 74 napos háborúban 255 brit és 649 argentin katona esett el. A harcokban három civil szigetlakó is meghalt.

A hadművelet költségei és a háborús károk megközelítették a 30 milliárd dollárt.

David Cameron brit külügyminiszter februárban látogatást tett a Falkland-szigeteken és kijelentette, hogy a terület szuverenitásáról "nem lehet tárgyalni".

Az argentin elnök a hétfőn ismertetett BBC-interjúban kijelentette: Cameronnak joga volt ehhez a kijelentéshez, hiszen a szigetek "jelenleg brit kézen vannak". Hozzátette: ennek alapján nem tekinti provokációnak a brit külügyminiszter szavait.

Elismeréssel szólt Margaret Thatcherről, az egykori háborús ellenfélről, briliánsnak nevezve a néhai brit kormányfő politikusi képességeit.

Javier Milei leszögezte: békés keretek között kívánja elérni, hogy a szigetcsoport argentin fennhatóság alá kerüljön.

Hangsúlyozta: Argentína nem adja fel a szigetek feletti szuverenitási igényét, de nem is törekszik konfliktusra Nagy-Britanniával.

Elismerte, hogy Argentína fennhatóságának megteremtése a Falkland-szigetek felett hosszú időt, talán évtizedeket is igénybe vehet.

Arra a kérdésre, hogy London miért egyezne bele ebbe, az argentin államfő úgy fogalmazott: lehet, hogy a britek ma nem akarnak erről tárgyalni, de valamikor a későbbiekben talán meggondolják magukat. "Nagyon sok álláspont módosult már az idők során" - tette hozzá.

A BBC az interjúhoz fűzött értékelésében kiemeli, hogy az argentin elnök elődeinél feltűnően békülékenyebb hangnemben nyilatkozott a Falkland-szigetek ügyéről.

(A nyitóképen: Javier Milei argentin elnök beszédet mond a Konzervatív Politikai Akció Konferencián - CPAC - a Maryland állambeli National Harborban 2024. február 24-én.)

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×