eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Mintegy 400, Európába igyekvő illegális bevándorló egy bárkán, a Földközi-tengeren, az olaszországi Lampedusa-sziget partjai előtt 2021.augusztus 28-án. A migránsokat később az olasz hatóságok hajói Lampedusára szállították.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Concetta Rizzo

Frontex: a legtöbb migrációs útvonalon nőtt az illegális bevándorlók száma

A Földközi-tenger középső medencéjében kialakult, valamint a nyugat-balkáni migrációs útvonalakon csökkent, ugyanakkor a többi, különösen a nyugat-afrikai és a Földközi-tenger keleti medencéjének migrációs útvonalain jelentősen, 510 és 109 százalékkal növekedett az illegális határátlépések száma az első negyedévben - közölte az EU határ- és partvédelmi ügynöksége, a Frontex.

A varsói központú uniós ügynökség jelentése szerint a Földközi-tenger középső medencéjében kialakult, főként Olaszországot érintő migrációs úrvonalon, ahol a legtöbb illegális határátlépési kísérletet jegyezték fel az elmúlt év során, az év első három hónapjában 11 364-en próbáltak meg az unió területére jutni. Ez 59 százalékkal kevesebb, mint 2023 ugyanezen időszakában. Márciusban ezen a migrációs útvonalon 6738 ilyen esetet jelentettek, míg februárban 2022-őt.

Az illegális bevándorlás számainak negyedéves csökkenését jegyezték fel a Nyugat-Balkán országain keresztül vezető migrációs útvonalon is, ahol az év első három hónapjában 5485 esetben kellett intézkedniük az illetékes nemzeti hatóságoknak. Ez 64 százalékkal marad el az előző év azonos időszakának számaitól.

Ezen a migrációs útvonalon márciusban 1604-en, míg februárban 1114-en próbáltak az Európai Unió területére jutni.

A vizsgált háromhónapos időszakban az Európai Unió Fehéroroszországgal közös határán az illegális migránsok számának 5 százalékos csökkenéséről számoltak be. Itt 1432-en lépték át törvénytelen módon az EU keleti határait az év első negyedévében, márciusban 522-en, amíg februárban 240-en.

A Földközi-tenger keleti medencéjében kialakult, főként Görögországot és Ciprust érintő migrációs útvonalon az év első három hónapjában 109 százalékkal nőtt, azaz 13 716-ra emelkedett az illegális határátlépések száma. Márciusban ugyanitt 3889, amíg februárban 4729 illegális migránssal szemben intézkedtek a nemzeti hatóságok.

Az EU Egyesült Királysággal közös tengerszakaszán az első negyedévben 11 635-en próbálkoztak a tengeri átkeléssel, 56 százalékkal többen, mint a múlt év azonos időszakában. Ugyanitt márciusban 5489-en, míg februárban 2934-en keltek útra a szigetország felé.

A Földközi-tenger nyugati medencéjében, a főként Spanyolországot érintő migrációs útvonalon negyedéves viszonylatban 45 százalékkal több észlelésről számoltak be, mint az előző év azonos időszakában. A nemzeti hatóságok

az év első három hónapjában 3057, márciusban 1604, februárban 1048 alkalommal intézkedtek.

A negyedéves migrációs adatok legjelentősebb, 510 százalékos növekedéséről a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigetek hatóságai számoltak be. Itt az év első három hónapjában 13 535 ember szállt partra illegálisan. Márciusban 1575-en, míg februárban 4878-an érkeztek engedély nélkül az unió területére.

A migrációs útvonalak legtöbbjén szíriai, afgán és mali állampolgárokat vettek nyilvántartásba - tette hozzá jelentésében a Frontex.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×