Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Nyitókép: Glasshouse Images/Getty Images

Hiába a tömeges felháborodás, Dél-Korea kormánya döntött

A dél-koreai kormány szerdán elfogadta, hogy a következő tanévtől országszerte kétezer férőhellyel bővítik az orvosi egyetemekre felveendő hallgatók számát annak ellenére, hogy az orvostársadalom egy hónapja tartó sztrájkot indított a módosítás beiktatása ellen.

„Az orvosi egyetemekkel kapcsolatos kvótabővítés az egészségügyi reform kezdete, és lehetőséget ad arra, hogy szűkíthessük a fővárosi és a vidéki területek egészségügyi szolgáltatásai között tátongó szakadékot” – közölte I Dzsuho oktatási miniszter, aki a módosítást bejelentette.

A kétezer férőhelyből 1639-et arányosan 27 vidéki egyetem között osztanak el, vagyis országszerte a férőhelyek 72,4 százalékával a fővároson és agglomerációján kívüli egyetemek rendelkezhetnek majd. Ez jelentős emelkedés a jelenlegi 66,2 százalékhoz képest. A fennmaradó férőhelyeket a Szöul külvárosában és az Incshonban található egyetemek között osztották szét. Egyetlen fővárosi intézményre sem vonatkozik a férőhelybővítés.

A kvótabővítés értelmében egyes egyetemek akár 100-200 hallgatóval többet vehetnek majd föl a következő tanévtől kezdve.

Az egészségügyi reform további lépéseként az oktatási minisztérium a többi tárca közreműködésével az orvosi tanulmányokra nagyobb hangsúlyt fektetve oktatási intézmények és orvosi központok létrehozását tervezi.

A hallgatók május környékén kaphatnak majd további információt a 2025-ös tanév felvételi rendszeréről.

A kormánynak a kvótabővítésről tett előzetes bejelentése tömeges felháborodást váltott ki az orvosok körében. Az egy hónapja tartó sztrájk során eddig több mint tízezer orvosgyakornok és rezidens adta be felmondását és hagyta ott állását, ezzel válságot előidézve az ágazatban. A tiltakozó akcióhoz az orvosprofesszorok és az orvosi egyetemi hallgatók is csatlakoztak.

A kormány többször is felszólította a tiltakozókat, hogy térjenek vissza munkájukhoz, illetve „az emberéletek veszélyeztetése miatt” az érintettek praxisengedélyének felfüggesztését kezdeményezte. A tiltakozó orvosok panaszt emeltek Dzso Gjuhong egészségügyi és népjóléti miniszter, illetve helyettese, Pak Minszu ellen hatalommal való visszaélés vádjával.

Han Dokszu dél-koreai miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy a kvótaemelés a szükséges minimum az ország egészségügyi helyzetének fejlesztése érdekében.

A helyi rendőrség a sztrájk kezdete óta párhuzamosan több nyomozást is indított. A hatóságok kihallgatták az orvosi kamara és más orvosi szövetségek magas rangú vezetőit, házkutatásokat tartottak, illetve az üggyel kapcsolatos internetes visszaélések és az érintettek adatainak kiszivárogtatása miatt is eljárást indítottak.

Címlapról ajánljuk
Meddig áll el az élelmiszer a hűtőben, ha elmegy az áram? – tippek, tanácsok

Meddig áll el az élelmiszer a hűtőben, ha elmegy az áram? – tippek, tanácsok

Néhány egyszerű előkészülettel és a megfelelő szabályok betartásával sok esetben megelőzhető, hogy egy áramszünet miatt ki kelljen dobni a hűtőszekrényben vagy a fagyasztóban tárolt élelmiszereket. Helik Ferenc, a Nébih elnökhelyettese az InfoRádióban elmondta: ha előre jelzik az áramszünetet, akkor érdemes jégakkukat beszerezni, illetve palackokban vizet lefagyasztani a fagyasztóba, mert így biztosítani tudjuk az ideális hőmérsékletet.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Napelemrekordok után jön a kijózanodás: ezért drága a magyar energia

Napelemrekordok után jön a kijózanodás: ezért drága a magyar energia

Miközben a magyar háztartások Európa legalacsonyabb villamosenergia-árait fizetik – a budapesti 9,6 eurocentes kilowattóránkénti lakossági ár nagyjából harmada a 25,8 eurocentes uniós átlagnak –, a hazai ipari fogyasztók 2026 első félévében több mint 20 százalékkal drágábban jutottak áramhoz, mint uniós versenytársaik. A két jelenség nem független egymástól. A magyar villamosenergia-piacon az elmúlt években olyan keresztfinanszírozási és szabályozási mechanizmusok épültek ki, amelyek egyre nehezebben átláthatók, egyre kevésbé hatékonyak és összeegyeztethetők a versenyképességi, beruházási és energiapolitikai célokkal, így a változtatások elkerülhetetlenek lesznek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×