eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Inkubátort szállítanak nővérek egy szöuli oktatókórházban 2024. március 8-án, a dél-koreai orvosok három hete tartó országos részleges munkabeszüntetése idején. Az orvoshiány miatt átmenetileg nővérek is elvégezhetnek olyan feladatokat, amelyeket egyébként csak orvosok hajthatnak végre, és a hadikórházakat is megnyitották a civil betegek előtt.
Nyitókép: MTI/EPA/YNA

A sztrájkoló orvosok bizalmát kéri a dél-koreai elnök

Jun Szogjol dél-koreai elnök az orvossztrájk egy hónappal ezelőtti kezdete óta most először tárgyalt tiltakozó orvosokkal, és felszólította őket, hogy bízzanak az egyetemi helyek növelésével kapcsolatos kormánydöntésben, valamint hogy a válság megoldása érdekében legyenek konstruktívak a megoldásról szóló tárgyalásokon – jelentette hétfőn a helyi média.

A kormány a jövő tanévtől kezdve kétezerrel szeretné növelni az orvosi egyetemekre felveendő hallgatók számát, ami tömeges felháborodást váltott ki az orvosok körében. Az egy hónapja tartó sztrájk során eddig több mint tízezer orvosgyakornok és rezidens adta be felmondását és hagyta ott állását tiltakozásul.

„Arra kérem önöket: ne szabják a tárgyalások előfeltételéül, hogy módosítsuk a felvételi kvóta növeléséről szóló döntésünket” – mondta az elnök sztrájkoló orvosoknak a szöuli Asan Egészségügyi Központban tett hétfői látogatásán, amiről szóvivője számolt be. Jun hangsúlyozta, hogy fontos az orvosok számának növelése az elöregedő társadalom okozta problémák miatt.

„Az egészségügyi reform teljesítéséhez szükséges, hogy az orvosok és az ápolók – akik mindenkinél jobban ismerik ezt a területet – elmondják véleményüket arról, hogy miben van hiány, mit lenne szükséges fejleszteni” – közölte Jun, hozzátéve; „kérem bízzanak a kormányban, és vegyenek részt a párbeszédben”.

A sztrájkoló orvosok továbbra is kitartanak amellett, hogy nincs szükség több szakemberre az országban, jóllehet már a csaknem tízezer rezidens tömeges felmondása miatti orvoshiány is egészségügyi válságot okozott az 51 millió lakosú országban. Az egészségügyi minisztérium szerint ezzel zsarolják a kormányt és a lakosságot, ahelyett, hogy valódi megoldást nyújtó párbeszédre törekednének.

A tiltakozáshoz az orvosi egyetemek hallgatói és az orvosprofesszorok is csatlakoztak. A professzorok március 25-re a rezidensekéhez hasonló tömeges felmondási akciót jelentettek be.

Az üggyel kapcsolatban a rendőrség házkutatásokat tartott, bizonyítékokat foglalt le, és kihallgatta a legnagyobb orvosi egyesületek vezetőit. Pak Mjonghát, a dél-koreai orvosi kamara vezetőjét hétfőn már harmadik alkalommal hallgatta ki a helyi rendőrség. Pak szintén a párbeszédet szorgalmazta, mindazonáltal tagadja, hogy bármi köze volna az orvosok tömeges felmondásához.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×