Az orosz parlament két háza előtt tartotta szokásos évértékelő beszédét Vlagyimir Putyin orosz elnök. Az ott elhangzottakat Vigóczki Máté, a Mathias Corvinus Collegium Geopolitikai Műhelyének Oroszország-szakértője értékelte az InfoRádióban.
Meglátása szerint nagyon érződött a beszéden, hogy egy hónappal az oroszországi elnökválasztás előtt hangzik el, ezért inkább kampánybeszédnek lehet minősíteni. Az elején esett szó a háborúról és a Nyugattal való szembenállásról, de a beszéd 90-95 százaléka inkább a belpolitikáról szólt.
"És nem is feltétlenül Oroszország mostani helyzetéről kaphatunk egy képet, hanem arról, hogy Vlagyimir Putyin hogyan tekint a jövőbe egészen 2030-ig,
milyen projekteket szeretne elindítani, milyen célokat, eredményeket szeretne elérni. Volt szó arról, hogy hogyan kell az oktatást fejleszteni, a tanárok bérét megemelni, hogyan szeretne új egyetemeket építeni. Sok szó esett a régiók felzárkóztatásáról, vasútfejlesztésekről, a kis- és középvállalkozások adósságának az elengedéséről" – sorolta a szakértő.
Putyin elnök ostobaságnak nevezte azt az állítást, amely szerint Oroszország Európa megtámadására készülne. Ugyanakkor megismételte korábbi álláspontját arról, hogy ezt a háborút nem Moszkva robbantotta ki. Mint mondta, Oroszország meg tudja védeni a saját érdekeit, sőt, az is elhangzott, hogy Oroszországnak olyan fegyverei vannak, például atomfegyverek, amelyekkel valódi fenyegetést tud jelenteni a NATO tagállamainak.
"Érdemes azonban összehasonlítani ezt a beszédet a tavalyival, akkor ugyanis sokkal nagyobb hangsúlyt kapott a háború.
A tavalyi beszéd ilyen értelemben sokkal fenyegetőbb volt a NATO-ra nézve, mint a mostani.
Szerintem az idei egy belpolitikai beszéd volt" – értékelt Vigóczki Máté.
Az orosz elnök jelezte, hogy bár kész tárgyalni Washingtonnal a hadászati egyensúly kérdéseiről, de nem hagyja magát ezekbe belekényszeríteni.