eur:
395.32
usd:
368.31
bux:
71549.94
2024. július 2. kedd Ottó
Az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltségére pályázó Ron DeSantis floridai kormányzó a New Hampshire állambeli Manchesterben tartott előválasztási kampánygyűlésén 2024. január 19-én. New Hampshire-ben január 23-án tartanak republikánus párti előválasztást. Az elnökválasztást november 5-én rendezik az Egyesült Államokban.
Nyitókép: MTI/EPA/Michael Reynolds

Ron DeSantis a visszalépéséről: nem térhetünk vissza a felmelegített nagyvállalati szemlélethez

Az Egyesült Államokban kiszállt a jelöltállító – és így az elnökválasztási – versenyből is Ron DeSantis. A floridai kormányzót korábban Donald Trump trónkövetelőjeként tartották számon. Visszaesett népszerűsége miatt azonban feladta a kampányt és Trump támogatására szólított fel.

Ő volt az, akit Donald Trump szalonképesebb és így megválaszthatóbb utódjának tartottak. Csakhogy Trump – különböző peres ügyei és botrányai ellenére – toronymagasan vezet ebben a választási évben az amerikai republikánusok körében.

Trump elsöprő győzelmet aratott az előválasztások első állomásán, Iowa államban, ami az egyik fokmérője annak, hogyan szerepelnek majd a jelöltek a jelöltállító folyamatban.

Ron DeSantis, Florida állam kormányzója jócskán lemaradva lett második, kevesebb, mint feleannyian szavaztak rá, mint Trumpra. Emiatt azt a döntést hozta, hogy felfüggeszti a kampányt és inkább beáll Trump mögé. Mindez jelentős kihívás az eddig ígéretes kampányt folytató Nikki Haleynek, aki Trump szókimondó ENSZ-nagykövete volt és aki az utóbbi hetekben már néhány százalékpontra megközelítette az ex-elnök népszerűségét a republikánus választók körében.

DeSantis két nappal a New Hampshire-i előválasztás előtt tette meg bejelentését – ez a másik nagy lakmuszpapír az amerikai elnökválasztási folyamatban, és a lépéssel nyilvánvalóan Trumpnak kedvez.

„Nem kérhetem az önkénteseinket, hogy adják nekünk az idejüket és a forrásaikat, ha nem látszik a világos út a győzelemhez. Világos, hogy a republikánus előválasztók többsége újabb esélyt akar adni Donald Trumpnak”

– mondta egy vasárnap közzétett videóban, amelyben arról beszélt, hogy feleségével, Caseyvel „imádkoztak, és gondolkoztak azon, hogy hogyan tovább”.

Trump – akiről köztudott, hogy munkatársait és az ő oldalán állókat is cafatokra tudja tépni – a kampány során kegyetlenül kigúnyolta DeSantist. Például azért, hogy talpbetéteket használ a cipőjében. „Neki személyiség-átültetésre van szüksége” – mondta.

Ennek ellenére a floridai kormányzó azt mondta: „Trumpot támogatom, mert nem térhetünk vissza a múlt republikánus gárdájához, ama felmelegített nagyvállalati szemlélethez, amit Nikki Haley képvisel”. Haley erre azt mondta: „jó kampánya volt, most egy hölgy és egy fickó maradt, győzzön a jobbik nő!”.

DeSantis emellett „magasan jobbnak” nevezte Trumpot Joe Biden demokrata elnökkel szemben

– idézte szavait a Financial Times.

Ugyan most Nikki Haley maradt Trump egyetlen számottevő kihívója, a keddi, New Hampshire-i szavazás előtt látványosan megnőtt a hátránya Trumppal szemben – avagy megnőtt Trump előnye a hozzá átvándorolt DeSantis-szavazók nyomán. Míg korábban 6 százalék volt az olló, most Trump elhúzott 49 százalékra, míg Haley 34-en áll, azaz a különbség már 15 százalék a FiveThirtyEight nevű szervezet közvéleménykutatás-átlaga szerint.

Tavaly még DeSantis tűnt a Trump elleni legesélyesebb republikánusnak, akit nagy többséggel választottak újra déli állama kormányzójának. Arról lett ismert, hogy a „woke” ideológia nagy ellenfelének állította be magát. Viszont a Trump ellen indított perek éppenséggel megnövelték a volt elnök dacos támogatottságát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Folytatódik a cseh-szlovák testvércsata: Prága inkább fokozza Ukrajna támogatását

Folytatódik a cseh-szlovák testvércsata: Prága inkább fokozza Ukrajna támogatását

A cseh miniszterelnök szerint a cseh-szlovák kormányközi tárgyalások felújítása továbbra sincs napirenden. A legfelsőbb cseh vezetők a prágai várban vitatták meg az országot érintő legfontosabb külpolitikai kérdéseket, és úgy nyilatkoztak, hogy Csehország folytatja Ukrajna támogatását minden területen, beleértve a fegyverszállításokat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.02. kedd, 18:00
Yann Caspar
a Matthias Corvinus Collegium Európai Tanulmányok Műhelyének kutatója
Egyetlen eszköz maradt a szélsőjobb totális győzelmének elkerülésére – Macron csak rossz és még rosszabb lehetőségek közül választhat

Egyetlen eszköz maradt a szélsőjobb totális győzelmének elkerülésére – Macron csak rossz és még rosszabb lehetőségek közül választhat

Egyértelmű győzelmet aratott a nemzetgyűlési választások első fordulójában a Marine Le Pen nevével fémjelzett Nemzeti Tömörülés. Az összesen 577 választókörzetből 501-ben azonban második fordulót tartanak, és a második helyen végzett baloldali Új Népfront, illetve az Emmanuel Macron elnök mögött álló Együtt nevű koalíció harmadik-negyedik helyen talpon maradt jelöltjei nagy számban lépnek vissza a Nemzeti Tömörüléssel szemben esélyesebb jelölt javára. A július 7-én esedékes második forduló nagy kérdése, sikerül-e a visszalépésekkel megakadályozni, hogy a Nemzeti Tömörülés megszerezze az abszolút többséget.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×