eur:
411.4
usd:
392.65
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Izraeli harckocsi a Szalah al-Din úton, a Gázai övezet középső részén 2023. november 24-én, miután életbe lépett a négynapos tűzszünet Izrael és a Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet között. A Hamász fegyveresei október 7-én támadást indítottak Izrael ellen, az izraeli haderő pedig válaszul légi és szárazföldi hadműveleteket hajtott végre a Gázai övezetben.
Nyitókép: MTI/AP/Hatem Musza

Izrael hosszú háborúra készül, amelynek még nem látni a végét

Izrael addig nem hagy fel a gázai hadjárattal, amíg el nem éri a legfontosabb céljait - közölték Jeruzsálemben.

"Ez a háború nem olyan mint az előzőek. Ennek nem lesz egyértelmű vége" - közölte a londoni Financial Times munkatársával egy magas rangú izraeli kormánytisztviselő. A névtelenséget kérő illetékes véleményével mások is egyetértenek, és úgy vélik, hogy a háború még legalább egy évig, de akár tovább is tarthat. Többen is azt hangoztatták, hogy a katonák addig maradnak, amíg el nem érik a hadjárat legfőbb céljait.

Igaz, az izraeli hadsereg (IDF) egyik parancsnoka azt mondta: még az északi részt sem tudták teljesen az ellenőrzésük alá vonni.

"Gáza város területének kevesebb mint a felét tisztítottuk meg a terroristáktól, és még

hónapok kellenek ahhoz, hogy az egész északi részt birtokba vegyük"

- nyilatkozta a főtiszt.

A Hamász fegyveres erejének szétzúzása és a három legfontosabb vezetőjének a likvidálása sem sikerült még. Ők Jahja Szinvar, a Gázai övezet első embere, Muhammad Deif, a terrorszervezet katonai parancsnoka és a helyettese, Marvan Issza. Egyelőre még mindegyikük életben van, és a harcosaik többségével - meg persze a rettegett rakétáikkal -, valamint az Izraelből elhurcolt túszokkal együtt, már az övezet déli felébe húzódtak. Ez a vidék azért is fontos, mert az egyiptomi határon és az alatta átvezető alagutakon keresztül érkezik a legtöbb utánpótlás. Ahogy az egyik izraeli illetékes fogalmazott: ez az a hely,

ahol a Hamász szörnyeteggé változott.
Jahja Szinvár, a Hamász gázai parancsnoka. Izrael szerint ő tervelte ki az október 7-i mészárlást. Forrás: X / Tarciso Morais
Jahja Szinvár, a Hamász gázai parancsnoka. Izrael szerint ő tervelte ki az október 7-i mészárlást. Forrás: X / Tarciso Morais

Ahhoz tehát, hogy Izrael legyőzhesse a terrorszervezetet, meg kell semmisítenie az alagútrendszert, fel kell számolnia az összes utánpótlási vonalat és el kell pusztítania a szervezet katonai erejét, valamint a legfontosabb vezetőket. Csakhogy a Hamász 24 zászlóaljából eddig csupán tíz szenvedett súlyos veszteségeket. A többiek már délen készülnek az újabb összecsapásokra.

Az izraeliek tervezik is, hogy tovább nyomulnak dél felé, mivel az egyiptomi határvidék és az alatta átvezető alagutak a terroristák legfontosabb ellátó vonalai. Ám

a Gázai övezetnek ez a fele már most sokkal zsúfoltabb, mint a hadjárat kezdetén az északi területek voltak. A rengeteg menekült miatt a harcok még a korábbinál is több civil életébe kerülhetnek.

Ha az izraeli haderő ezt el akarja kerülni, akkor sokkal körültekintőbben kell megszerveznie a támadásait. Szó sem lehet arról, hogy a korábbiakhoz hasonló, mindent elsöprő légicsapásokat mérjenek erre a területre is, mert az embereknek már nincs hova menekülniük.

A Hamász fegyveresei egy háború előtti parádén. Forrás: X / specialforceuis
Hamász fegyveresek egy háború előtti parádén. Forrás: X / specialforceuis

Ezt egyébként több izraeli vezető is belátta már. Egyikük - aki szintén kérte a nevének elhallgatását - azt mondta a brit újságnak, hogy a légitámadások előtt alaposabban fogják felmérni a terepet, és csupán a bombázások közvetlen közeléből küldik majd el az embereket, továbbá olyan körzeteket jelölnek ki, ahol a civilek biztonságban lehetnek.

Persze a Hamász katonai szárnyának szétrombolása mellett annak politikai struktúráját is el akarják pusztítani az izraeliek. A végső cél az, hogy az egész szervezetet eltüntessék. Ez pedig nem fog gyorsan menni. Ezért Jeruzsálemben azt tervezik, hogy a hadjárat intenzív szakaszát egy átmeneti időszak követi majd, amelyben már csak szórványos fegyveres akciók lesznek.

"A Hamász azt nem érti meg, hogy nekünk már semmi sem sürgős, van időnk. Október 7-e óta minden megváltozott" - nyilatkozta a Financial Timesnak a jeruzsálemi terveket ismerő egyik tisztviselő.

Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő a hadsereg vezetőivel. A térképet, amit a miniszterelnök tanulmányoz, biztonsági okokból takarták ki. Forrás: Noga Tarnopolsky
Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő a hadsereg vezetőivel. A térképet, amit a miniszterelnök tanulmányoz, biztonsági okokból takarták ki. Forrás: Noga Tarnopolsky

Arról azonban egyelőre még elképzelés sincs, hogy mi jön a Hamász után. Kézenfekvő lenne, ha a cisz-jordániai Palesztin Hatóság töltené be Gázában a szélsőséges szervezet utáni űrt, de ehhez az izraeli kormány "közreműködése" is kellene. Csakhogy a jeruzsálemi vezetés nem hajlandó foglalkozni a kérdéssel, méghozzá azért nem, mert a kormányzásban résztvevő nemzeti pártok hallani sem akarnak a palesztinokkal való bármiféle együttműködésről. Benjámin Netanjahu kormányfőnek pedig elemi érdeke, hogy egyben tartsa a koalíciót. Így hát egyelőre csak a katonai célok elérése a fontos. Ennél távolabbra nem terveznek.

Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×