eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
A magyar-szerb határszakaszon lévő ideiglenes biztonsági határzár Röszke közelében 2023. július 18-án. Ezen a napon Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára és Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója a röszkei közúti határátkelőhelynél tartott sajtótájékoztatót.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor

Migrációkutató: már erőszakos, tálib embercsempészek fenyegetnek a déli határnál

A szerb hatóságok továbbra sem ismerik el a tálibok jelenlétét a szerb–magyar határon, a Migrációkutató Intézet kutatója szerint ez elsősorban a közeledő választásokkal magyarázható. Kmeczkó Sára szerint a helyzet jelenleg is kritikus, a déli határon ugyanis rendszeresek az erőszakos megnyilvánulások.

Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága még november elején oldotta fel azt a titkosszolgálati jelentést, mely szerint a szerb–magyar határszakaszon tevékenykedő embercsempész bandák között többen is közvetlen kapcsolatban állnak az afganisztáni tálib kormányzattal. Kmeczkó Sára, a Migrációkutató Intézet kutatója az InfoRádióban elmondta, hogy a helyzet változatlan, az erőszakos összecsapások nem csillapodnak.

"Afganisztánban már több mint 40 éve tart szüntelen háború, polgárháborús körülmények között nőtt fel több generáció" – mondta a kutató. Szerinte ezzel magyarázható, hogy például a marokkói embercsempészbandákkal összehasonlítva az afgánokra pontosan ez a háttér miatt jellemzőbbek a különböző erőszakos cselekmények. Mint mondta,

körükben az erőszak alkalmazása a mindennapi életben felmerülő különböző problémák orvoslására elfogadott eszköznek számít.

A szerb hatóságok ugyanakkor csak a halálos áldozatokat követelő fegyveres összecsapásokkal szemben intézkednek – hangsúlyozta a kutató. Kmeczkó Sára szerint ennek elsődleges oka, hogy hamarosan parlamenti választások lesznek Szerbiában, a politikai vezetés pedig nem akar tudomást venni a problémáról. Mint mondta, az utóbbi időszakban számos olyan eseményre került sor, amelyben különböző embercsempészbandák között törtek ki harcok, melyek emberéleteket is követeltek. Hozzátette, a szerb félnek nem érdeke annak az elismerése, hogy az országa területén a tálibok, illetve a tálibokhoz köthető különböző szélsőséges mozgalmak tagjai tevékenykednek, tekintettel a közelgő választásokra.

A kutató hozzátette, a tálibok jelenléte valós terrorfenyegetést jelent a régióban. A lakosság biztonságát ezért csakis szigorú határellenőrzéssel és az embercsempészekkel szembeni erőteljes fellépéssel lehet megőrizni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Frank-Walter Steinmeier tartotta magát a kiszivárgott menetrendhez, és ennek megfelelően pénteken feloszlatta Bundestagot. Egyidejűleg hivatalosan is február 23-ra tűzte ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az egyik döntés sem meglepetés, de az alkotmányban rögzítettek szerint szükség volt az államfő hivatalos nyilatkozatára.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×