A kormány már elfogadta az illegális bevándorlás szigorítását célzó törvénytervezetet, amelyre a Bundestag is hamarosan áldását adhatja. A kormánykoalíció és az ellenzék vezető erejének számító konzervatív párszövetség, a CDU/CSU között immár teljes a konszenzus, hogy az illegális bevándorlás jelenleg az ország legsúlyosabb problémájának számít. Ezt tükrözi a Scholz-kormány által elfogadott tervezet, amely a legnagyobb hangsúlyt az illegális bevándorlók kitoloncolására helyezi. A tervezet ennek szellemében a befogadás feltételeinek szigorítását és a kitoloncolás felgyorsítását sürget.
Ebben az eddiginél is nagyobb szerepvállalás hárul a német szövetségi rendőrségre, de különös az egyes tartományok rendőri erőire. Ezzel magyarázható, hogy az országos rendőri szakszervezet szinte azon nyomban követelésekkel állt elő. Jochen Kopelke, a szakszervezet elnöke a ZDF közszolgálati televíziónak nyilatkozva egyetértett a tervezetben foglaltakkal. A rendőrség felelősségére és növekvő feladataira utalva ugyanakkor
100 milliárd eurós pénzügyi támogatásról, továbbá 300 új rendőrségi munkahely biztosításáról beszélt.
Az elnök hangsúlyozta, hogy szükség van egy új, a rendőrség tevékenységére vonatkozó korszerű szövetségi törvényre, de szükség van egy "különleges pénzügyi alapra is az erőforrások, a személyzet és a technológia biztosítása érdekében". Külön kiemelte az embercsempeszék elleni harc fokozásának szükségességét.
Emlékeztetett arra, hogy a német hadsereg, a Bundeswehr már hozzájutott egy külön alaphoz a külső határok biztosítása céljából. Reményét fejezte ki, hogy a kérést a pénzügyminiszter jóváhagyja, és arra a Bundestag is áldását adja.
"Ha mindez megtörténik, akkor jó úton járunk"
– fogalmazott a szakszervezeti elnök.
A rendőrség tevékenységével függ össze az a törekvés, amelyet Németország második legnagyobb tartományában, az északnyugati Alsó-Szászországban kezdeményeztek. A projekt célja az, hogy a rendőrség "demokratikusan erőssé" váljék. Ennek keretében pedig egy világos "értékiránytű" biztosítása, a politikai nevelés, valamint a rasszizmus elleni harcra történő bátorítás.
A tartományi rendőr-akadémia igazgatója szerint
a rendőrségnek fel kell vennie a harcot a saját soraiban is jelentkező szélsőségességgel szemben is.
Egy másik rendőri vezető pedig arra utalt, hogy a rendőrök leginkább a társadalom peremén élőkkel, illetve az ottani sérelmekkel találkoznak. Ez pedig azzal a veszéllyel jár, hogy egyfajta sztereotíp gondolkodás szilárdul meg. Fontosnak nevezte, hogy a rendőrök előítéletek nélkül találkozzanak az emberekkel. A rendőrök belső attitűdje és értékrendje döntő jelentőségű abban, hogy a környezet hogyan látja őket – jelentette ki.
A frankfurti Goethe Egyetem munkatársa, a rendőség kritikus megfigyelőjének tartott Tobias Singelnstein egy interjúban arra utalt, hogy vannak problémák a rendőri tevékenységben. A kriminológus az illegális fellépést, az erőszak alkalmazását, a rasszizmus, valamint a jobboldali szélsőségesség erősödését említette. "Sürgősen szükség van arra, hogy a rendőrség saját berkein belül kezelje ezeket a problémákat" – tette hozzá.
Az alsó-szászországi kezdeményezés más tartományokban is kedvező visszhangra talált.