Infostart.hu
eur:
398.77
usd:
341.2
bux:
99997.81
2025. július 10. csütörtök Amália
Az ukrajnai háború elől menekülő emberek a lengyel-ukrán határ lengyel oldalán lévő Przemysl buszpályaudvarára érkeznek 2022. március 17-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Darek Delmanowicz

Drámai az ukrán háború hatása a menekültszámokra

Évtizedek óta nem nőtt ilyen mértékben az otthonukat háború, üldöztetés, emberi jogi konfilktusok vagy erőszak miatt elhagyni kényszerülők aránya, mint tavaly.

A lakóhelyükről elüldözöttek száma 2022-ben 21 százalékkal nőtt és az év végére már meghaladta a 108 millió főt is - írja az ENSZ adatait ismertető cikkében a The Guardian.

A szervezet menekültügyi ügynöksége, az UNHCR szerint idén májusra valószínűleg már a 110 millió főt is meghaladt az otthonukat elhagyni kényszerülők száma, melynek fő hajtóerői az ukrán háború és a szudáni konfliktusok.

"Ezek a számok azt mutatják, hogy egyesek túlságosan gyorsan rohannak konfliktusokba és túlságosan lassan keresik a megoldásokat.

Ennek következménye pusztítás, kitelepítés, gyötrelem az otthonukból erőszakkal elszakított emberek milliói számára" - mondta Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa.

A jelentés szerint a menekültek száma 2022 végére szintén rekordmértékben, 35 százalékkal, azaz 8,9 millió fővel emelkedett, így elérte a 34,6 milliót. A növekedés nagyrészt az Ukrajnából érkezőknek, valamint az Iránban és Pakisztánban élő afgánok számával kapcsolatos korrekciónak köszönhetően következett be.

Az UNHCR szerint az ukrán háború kezdeti szakaszában napi 200 ezer ember hagyta el az országot, tavaly év végén pedig 11,6 millióan éltek távol eredeti lakhelyükről. Közülük 5,9 millió az országban maradt, 5,7 millió ember pedig külföldre menekült.

Ez talán a legnagyobb hasonló krízist jelenti a második világháború befejezése óta.

"A jelentés megmutatja világunk állapotát, amely egyre veszélyesebbnek és kiszámíthatatlanabbnak tűnik. A konfliktusok és jogsérelmek sok helyen folytatódtak vagy lángoltak fel, ami arra készteti az embereket, hogy induljanak el otthonaikból" - mondta Matthew Saltmarsh, az UNHCR hír- és médiaosztályának vezetője.

Míg az ukrajnai invázió nagyságrendjét és sebességét tekintve a legnagyobb kényszer-kilakoltatási válsághoz vezetett 2022-ben, a világ más részein annak kezdete óta új konfliktusok indultak vagy régiek mérgesedtek el.

Szudánban 2023 áprilisában harcok törtek ki a hadsereg és a félkatonai erők között, amely pusztító hatással volt a civil lakosságra.

"Idén az otthonukat lehagyók számának növekedését elsősorban a szudáni helyzet okozta, ahol az április óta tartó konfliktus közel félmillió menekültet és majdnem háromszor ennyi belső menekültet eredményezett" - mondta Saltmarsh.

Ebben a konfliktusban legalább 190 gyermek halt meg, és a következő fél évben akár kétmillió ember biztonságos élelmiszer-ellátása is veszélybe kerülhet miatta.

A helyzet továbbra is súlyos és kétségbeejtő Mianmarban is, ahol 2023 májusának végére az erőszakkal kitelepítettek száma 331 600 fővel nőtt 2022 végéhez képest, elérve az 1,8 milliót, míg a Kongói Demokratikus Köztársaságban a belső menekültek száma 6,2 millióra emelkedett.

Az ENSZ menekültügyi szervezete arra is rámutatott: működésük a nemzetközi közösség szándékától függ, a politikusoknak a békéről kell megpróbálniuk gondoskodni, de megfelelő finanszírozást is kell nyújtaniuk ahhoz, hogy az UNHCR folytathassa tevékenységét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Kékszalag-értékelő - "Ez a rekord már alig megdönthető"

Az InfoRádió Holzhauser Andrást, a Magyar Vitorlás Szövetség főtitkárát kérte az 57. Kékszalag értékelésére azok után, hogy a három leggyorsabb befutó hajó a korábbi Kékszalag-rekord idején belül teljesítette a versenyt. Szerinte ha faragható is az időeredmény, sokkal már nem.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.11. péntek, 18:00
Petőházi Tamás
a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke
Érdekes mozgások a tőzsdéken

Érdekes mozgások a tőzsdéken

A héten minden az amerikai vámok körül forog, tegnap Donald Trump legalább hét újabb országnak küldött levelet a vámok ügyében, és 50 százalékos vámot jelentett be Brazíliára. A befektetőket azonban nem igazán rendítette meg a bejelentések sorozata, inkább az a narratíva erősebb, hogy idővel megszülethetnek a kereskedelmi megállapodások az egyes országokkal. Ennek megfelelően tőzsdéken is kedvezőre fordult a hangulat, Ázsiában többnyire emelkedtek a piacok, és Európában is többnyire folytatódott az erősödés. A magyar tőzsde ma ismét rekordot döntött, miután a BUX index tegnap története során először lépte át a 100 000 pontos szintet. Az USA-ban viszont nem tartott ki a lendület, vegyes elmozdulásokat mutatnak az amerikai indexek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×