eur:
411.24
usd:
392.65
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Megsemmisült orosz páncélozott harcjármű a kelet-ukrajnai Harkiv közelében 2022. március 31-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Roman Pilipej

Kijev szerint egyre nagyobb a kínai segítség Oroszországnak

A NATO és az Egyesült Államok eddig nem talált arra utaló jeleket, hogy Kína fegyvereket szállítana Oroszországnak.

Ahogy arról az Infostart is beszámolt, Kína új védelmi minisztere, Li Sang-fu első hivatalos külföldi útja Oroszországba vezetett a hétvégén, ahol munkamegbeszélésen fogadta őt Vlagyimir Putyin orosz elnök. A találkozót követően mindketten hitet tettek a Kína és Oroszország közötti katonai együttműködés elmélyítésére.

„Aktívan együttműködünk a katonai tárcákon keresztül, rendszeresen végzünk számunkra hasznos információcserét, haditechnikai együttműködést folytatunk, közös hadgyakorlatokat tartunk, méghozzá különböző színtereken: a távol-keleti régióban, Európában, a tengeren, a szárazföldön és a levegőben” – nyilatkozta mások mellett az orosz elnök, megjegyezve, hogy a kínai védelmi miniszter „meglehetősen nagy, jó munkaprogrammal” érkezett Oroszországba.

A The Guardian beszámolója szerint Li Sang-fu mások mellett azt közölte, hogy már egy új korszakba léptek, ami a hidegháború katonai–politikai szövetségi rendszerét maga mögött hagyja. „Ez az első külföldi látogatásom, mióta Kína védelmi minisztere vagyok. Kifejezetten azért választottam Oroszországot, hogy hangsúlyozzam kétoldalú kapcsolataink különleges jellegét és stratégiai jelentőségét” – fogalmazott.

Mindeközben egy magas rangú kijevi tisztviselő pénteken azt közölte, hogy az ukrán erők egyre több Kínából származó alkatrészt találnak az Ukrajnában használt orosz fegyverekben, noha Peking több alkalommal is cáfolta, hogy katonai felszereléseket szállítana Oroszországnak.

A brit napilap megjegyzi, hogy a múlt héten kiszivárgott amerikai kormányzati dokumentumok szerint Peking titkon jóváhagyta, hogy Oroszország hadianyagokat kapjon az ukrajnai háborúhoz. Ugyanakkor a NATO és az Egyesült Államok eddig nem talált arra utaló jeleket, hogy Kína fegyvereket szállítana Oroszországnak.

A kínai álláspontról itt hallgathat meg további részleteket:

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×