Infostart.hu
eur:
398.8
usd:
343.06
bux:
101262.87
2025. július 20. vasárnap Illés
Az orosz parlamenti alsóház, az Állami Duma plenáris ülése Moszkvában 2020. január 23-án. Az alsóházban megkezdődött a Vlagyimir Putyin orosz elnök január 15-i beszédében bejelentett alkotmánymódosító javaslat vitája.
Nyitókép: MTI/EPA/Makszim Sipenkov

Náci népirtásról fogadott el nyilatkozatot az orosz duma

A Szovjetunió népei ellen a második világháború idején Németország által elkövetett népirtásról fogadott el nyilatkozatot szerdai ülésén az orosz parlament alsóháza, az Állami Duma.

Az ENSZ Alapokmányára, a Nürnbergi Bíróság alapító okiratára és ítéleteire, a népirtás megelőzéséről szóló, 1948. december 9-i egyezményre, illetve a háborús és emberiesség elleni bűntettek elévülhetetlenségére vonatkozó, 1968. november 26-án elfogadott egyezményre hivatkozó nyilatkozat a Szovjetunió népei ellen elkövetett népirtásnak minősíti a német megszállók és cinkosaik által a békés lakosság ellen elkövetett bűncselekményeket.

A dokumentumot a duma nemzetközi ügyekben illetékes bizottsága készítette elő. A nyilatkozat szerint az alsóház "elvi fontosságot tulajdonít" az 1941-1945-ös "Nagy Honvédő Háború idején a német hatóságok, a német fegyveres erők és cinkosaik, valamint a megszállt területek lakosainak soraiból kikerülő,

a hitleri rezsimnek hűséget esküvő árulók által elkövetetett háborús és emberiesség elleni bűncselekmények jogi-igazságszolgáltatási értékelésének".

A dokumentum szerzői szerint az orosz bíróságok által az elmúlt években elfogadott ítéletek egyértelműen a Szovjetunió népességét alkotó nemzetiségi és etnikai csoportok elleni népirtásként minősítik a hitleristák bűntetteit. "Jelenleg, amikor a második világháború okai és eredményei történelmi és emlékezeti kutatások tárgyából geopolitikai szembenállás eszközeivé válnak, különösen szükség van ilyen ítéletekre. Ezek egyértelmű figyelmeztetések a politikai revansisták számára, akiknek nem váltak hasznára a múlt tanulságai" - olvasható a határozatban.

A határozatot kommentálva Vjacseszlav Vologyin, a duma elnöke megjegyezte, hogy a Szovjetunió több mint tizenhárom millió állampolgára esett áldozatául a fasiszta német megszállásnak. Példaként említette a fehéroroszországi Hatiny falut, amelyet pontosan 80 éve, 1943. március 22-én pusztítottak el a német katonák.

(A nyitókép illusztráció.)

Címlapról ajánljuk

Irán kész ismét tárgyalni az atomprogramjáról

Irán beleegyezett, hogy európai országokkal tárgyalásokat folytasson nukleáris programjáról külügyminiszter-helyettesi szinten - jelentette vasárnap az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) szócsövének tekintett Tasnim hírügynökség.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.21. hétfő, 18:00
Hortay Olivér
közgazdász, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai üzletág vezetője
Törékeny tűzszünetet sikerült elérni Amerika ősellenségével, de könnyen borulhat minden

Törékeny tűzszünetet sikerült elérni Amerika ősellenségével, de könnyen borulhat minden

Egymás bázisainak lebombázása után júniusban tűzszünetet kötött egymással Irán, Izrael és az Egyesült Államok. A fegyvernyugvás ugyanakkor finoman szólva is törékeny: Izrael az iráni atomprogram teljes leszerelését szeretné látni, az Washington „csak” a tárgyalóasztalhoz szeretné visszaültetni a perzsa államot, míg Teherán egyértelműen jelezte, hogy sem az atomprogramról, sem a ballisztikus rakétáiról nem hajlandó lemondani. Nézzük, mik a tűzszünet főbb buktatói, és mi sülhet ki ebből az egészből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×