eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
European Union flags in front of the blurred European Parliament in Brussels, Belgium
Nyitókép: artJazz/Getty Images

Lőszerszállítás, Ukrajna és Hága – Orbán Viktorra sűrű napok várnak

A csütörtökön kezdődő EU-csúcshoz Volodimir Zelenszkij is csatlakozik videónyilatkozatban. A fő napirendi pont Ukrajna és az EU-s lőszerszállítás lesz, de szóba kerülhet az orosz elnök ellen kiadott elfogatóparancs kérdése is.

Az Európai Tanács elnöke már kiküldte a meghívó levelét a csütörtöki EU-csúcsra az állam- és kormányfőknek. A március 23-i és 24-i brüsszeli ülés csütörtök délelőtt fél 12-kor veszi kezdetét – az ENSZ-főtitkárral, aki egy munkaebéd-beszélgetés keretében csatlakozik a tanácskozáshoz. „2021 júniusához hasonlóan remélem, hogy eredményes eszmecserét folytatunk a kulcsfontosságú geopolitikai kérdésekről és a globális kihívásokról” – idézi Charles Michel szavait az ATV.

Az ülésen első napirendi témája Ukrajna lesz. „A találkozó elején Zelenszkij elnök is csatlakozik hozzánk videokonferencián. Mint mindig, megerősítjük rendíthetetlen elkötelezettségünket Ukrajna megsegítése iránt” – fogalmaz levelében az ET-elnök, aki Ukrajna megsegítéséről a következőket írja: „Ez magában foglalja az elszámoltathatósággal, a befagyasztott orosz vagyon felhasználásával kapcsolatos munkát, valamint a globális közösségnek a szabályokon alapuló nemzetközi rend mögé való tömörítését.”

A portál megjegyzi, amennyiben a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elfogató parancsa is szóba kerül Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen, kérdéses, hogy a magyar miniszterelnök hogyan foglal majd állást. Ismeretes, egyedül Varga Judit nem írta alá az EU igazságügyi miniszterei által kiadott közös nyilatkozatot, melyben támogatják hágai bíróság döntését. A magyar külügyi szóvivő közben jelezte, hazugság, hogy Magyarország megvétózta volna a nyilatkozatot. Erről bővebben itt írtunk.

Charles Michel levelében az Ukrajnának szánt lőszerszállításokról is szót ejt.

„Az unió célja, hogy a következő 12 hónapon belül 1 millió darab lőszerrel lássa el Ukrajnát, és biztosítsa ehhez a megfelelő finanszírozást;

ennek érdekében intézkedéseket kell hoznunk az európai védelmi ipar gyártási kapacitásának növelésér” – fogalmaz mások mellett. A témát illetően Szijjártó Péter múlt hét elején tudatta, hogy Magyarország nem kíván a lőszerszállításban részt venni, de nem is fogja akadályozni az Európai Unió többi országát abban, hogy így tegyenek, ezért a kormány a konstruktív tartózkodás intézményét alkalmazza a kérdésben.

Európai Tanács elnökének levele alapján napirenden lesz az EU hosszú távú versenyképességének és az egységes piac további elmélyítésének kérdése. Ez magában foglalja az EU innovációs kapacitásának növelésének és a tőkepiaci unió megerősítésének módjait annak érdekében, hogy ösztönözzék a beruházásokat az EU technológiai bázisának megerősítésére, valamint a zöld és digitális átállás megvalósítására. És szó lesz a migrációról is.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×