eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Amerikaiak tárgyaltak a szerb elnökkel a Wagner-csoport tevékenysége miatt

Nagyon aggasztónak tartja az amerikai kormány a Wagner orosz magánmilícia toborzó tevékenységét külföldön, így Szerbiában is - jelentette ki Derek Chollet, az amerikai külügyminisztérium tanácsadója újságíróknak Belgrádban, miután tárgyalt Aleksandar Vucic szerb elnökkel.

"Szeretnénk, ha a belgrádi kormány együttműködne velünk a Wagner tevékenységének leállításában, illetve más kormányok is, amelyeket ez érint" - mondta Derek Chollet az államfővel csütörtökön folytatott megbeszélését követően.

Washingtont aggasztja a zsoldoscsoport tevékenysége általában is, de a toborzásra tett erőfeszítései különösen.

A tanácsadó hangoztatta, hogy a Wagner csoport világszerte jelen van akcióival, Líbiától a Közép-afrikai Köztársaságon át Ukrajnáig.

A milíciát és alapítóját, Jevgenyij Prigozsint évek óta amerikai szankciók sújtják, és Washington az utóbbi időben további erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy a Wagner ne jusson fegyverekhez.

Az Egyesült Államokon kívül más nyugati országok és ENSZ-szakértők is számos, afrikai országokban elkövetett emberi jogi jogsértéssel vádolják a Wagner fegyvereseit.

Hírszerzési jelentések szerint a csoport többtucatnyi - főleg afrikai - országban aktív, szerbiai jelenlétével a magánmilícia kifejezetten büszkélkedett.

A Russia Today orosz állami hírportál, amely nemrég szerb nyelvű oldalt is indított, rendszeresen közli a Wagner toborzó felhívásait ukrajnai harcra, és a csatlakozóknak vonzó ellentételezést kínál.

Derek Chollet mint különmegbízott a héten balkáni körutat tesz, és fő célja a Szerbia és Koszovó közötti viszony normalizálásnak elősegítése.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×