A pápa szombat délelőtt 9:34-kor hunyt el rezidenciáján, a vatikáni Mater Ecclesiae kolostorban - adta tudtul a Vatican News.
Egészségi állapota napok óta romlott, ezért a hivatalban levő Ferenc pápa arra kérte a híveket, hogy imádkozzanak Benedekért.
Joseph Ratzingert 2005-ben választották pápává, és a modern kor első egyházfője volt, aki lemondott. Ferenc pápa megválasztása után visszaköltözött a Vatikánba, ahol azóta is kolostorban élt. Utoljára 2020 júniusában fivére temetésén mutatkozott a nyilvánosság előtt.
A nyugalmazott pápa saját temetéséről is rendelkezett. Joseph Ratzinger bíborosként még szülőföldjén, Bajorországban tervezte a szertartást. 2020-ban viszont II. János Pál pápa korábbi sírhelyét jelölte meg a Szent Péter-bazilika altemplomában, miután a szentté avatott lengyel pápa földi maradványait a bazilikába helyezték át.
Matteo Bruni vatikáni szóvivő közölte, hogy január 5-én, csütörtökön temetik XVI. Benedeket. A szertartást, "mely az egyszerűség jegyében zajlik majd, Ferenc pápa vezeti". A hivatalban levő egyházfő a szombat esti a hagyományos év végi Te Deumon jelenik meg először a nyilvánosság előtt azóta, hogy elődje meghalt.
A Budapesti Corvinus Egyetem docense többek között arról beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában, hogy igen hosszadalmas folyamat lesz még Ukrajna csatlakozása az EU-hoz, pillanatnyilag semmi sem vehető biztosra. Hosszú távon viszont az európai államszövetség is jól járna, hiszen egyrészt Kijev jelenleg élen jár a dróntechnológiában és a drónhadviselésben, másrészt az Egyesült Államoktól kapott védelmi technológiákat is integrálni tudná a közös védelempolitikába. Csakhogy jelenleg az unión belül is komoly a széthúzás, amit az új vadászrepülő fejlesztésének meghiúsulása is jól példáz.
Az új köztársasági elnöknek azzal a tudattal kell vállalnia a megbízatását, hogy az jó eséllyel akár ideiglenes is lehet – jelentette ki a miniszterelnök egy hétfő esti interjúban. Magyar Péter azt is bejelentette, hogy a héten kihelyezett kormányülést tart a Tisza-kormány Budapesten kívül.
Teljesen leállt az ország egyik legikonikusabb nehézipari létesítménye, a dunaújvárosi vasmű, miután nem hosszabbították meg a gyár működőképességét biztosító emberek szerződését. A szakszervezet szerint ez a tényleges felszámolás megindulását vetíti előre. A dolgozók semmilyen információval nem rendelkeznek a jövőről, a kormányzati jelentés tartalmáról és a befektetői szándékokról sem tudni semmit.