eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Berit Reiss-Andersen, a Norvég Nobel-bizottság elnöke, Natallja Pincjuk, Alesz Bjaljacki bebörtönzött fehérorosz aktivista felesége, Jan Racsinszkij, a Memorial Társaság orosz emberjogvédő szervezet igazgatóságának elnöke, Olekszandra Matvijcsuk, az ukrán Polgári Szabadságjogok Központja igazgatóságának elnöke, Asle Toje, a Nobel bizottság elnökhelyettese, Anne Enger, Kristin Clemet és Jogen Watne Frydnes bizottsági tagok, valamint Olav Njolstad bizottsági titkár (b-j) a Nobel-békedíjak átadási ünnepségén az oslói városházán 2022. december 10-én. Az ez évi díjat megosztva Bjaljacki, a Polgári Szabadságjogok Központja és a Memorial Társaság nyerte el.
Nyitókép: MTI/AP/Markus Schreiber

Átadták a Nobel-díjakat

A díjazottak a norvég fővárosban, Oslóban, a városházán vehették át a Nobel-békedíjat, Stockholmban pedig a Nobel-díjakat.

A világ legjelentősebb politikai kitüntetését a betiltott orosz Memorial emberi jogi szervezet, a kijevi Polgári Szabadságjogok Központja (CCL) és a bebörtönzött fehérorosz emberi jogi ügyvéd, Alesz Bjaljacki, a Vjaszna (Tavasz) emberi jogi szervezet alapítója kapta.

A CCL elnöke, Olekszandra Matvijcsuk és a Memorial vezetője, Jan Racsinszkij személyesen vehette át a kitüntetéseket és okleveleket. A másfél éve börtönben ülő Alesz Bjaljackinak a hatóságok nem engedélyezték a részvételt az ünnepségen. Őt felesége, Natalja Pincsuk képviselte.

A díjazottakat a hatalmon lévőket bíráló és az alapvető polgári jogok védelmében végzett sokéves munkájukért tüntették ki. A csoportok sokat tettek azért, hogy dokumentálják a háborús bűnöket, az emberi jogok megsértését és a hatalommal való visszaélést - mondta a díj zsűrije.

"Együttesen bizonyítják a civil társadalom jelentőségét a béke és a demokrácia szempontjából" - mondta Berit Reiss-Andersen, a norvég Nobel-bizottság elnöke.

A svéd fővárosban átadták az idei Nobel-díjakat

A svéd Svante Pääbo a emberi evolúció tanulmányozásával kapcsolatos munkásságáért kapta meg orvosi Nobel-díjat.

  • Alain Aspect, John F Clauser és Anton Zeilinger francia, amerikai és osztrák tudósoknak úttörő kvantumfizikai kutatásaikért ítélték oda a fizikai Nobel-díjat.
  • Carolyn R. Bertozzi amerikai, Morten Meldal dán és K. Barry Sharpless amerikai kapta a molekulák építésére szolgáló klikk-kémia és a bioortogonális kémia kifejlesztéséért a kémiai Nobel-díjat.
  • Annie Ernaux francia írónő lett az irodalmi díjazott a nagyrészt személyes emlékeken alapuló írásaiért.
  • A közgazdasági Nobel-díjat pedig Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond és Philip H. Dybvig a bankok szerepének és pénzügyi krízishelyzetek kutatásáért részesült a kitüntetésben.

A stockholmi eseményt megelőzően Oslóban a Nobel-békedíjat vehették a világ legjelentősebb politikai kitüntetés nyertesei, illetve képviselőik. Idén a kitüntetésben a betiltott orosz Memorial emberi jogi szervezet, a kijevi Polgári Szabadságjogok Központja (CCL) és a bebörtönzött fehérorosz emberi jogi ügyvéd, Alesz Bjaljacki, a Vjaszna (Tavasz) emberi jogi szervezet alapítója részesült.

A díjakat októberben hirdették ki, amelyeket hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át.

(A nyitóképen: Berit Reiss-Andersen, a Norvég Nobel-bizottság elnöke, Natallja Pincjuk, Alesz Bjaljacki bebörtönzött fehérorosz aktivista felesége, Jan Racsinszkij, a Memorial Társaság orosz emberjogvédő szervezet igazgatóságának elnöke, Olekszandra Matvijcsuk, az ukrán Polgári Szabadságjogok Központja igazgatóságának elnöke, Asle Toje, a Nobel bizottság elnökhelyettese, Anne Enger, Kristin Clemet és Jogen Watne Frydnes bizottsági tagok, valamint Olav Njolstad bizottsági titkár (b-j) a Nobel-békedíjak átadási ünnepségén az oslói városházán 2022. december 10-én. Az ez évi díjat megosztva Bjaljacki, a Polgári Szabadságjogok Központja és a Memorial Társaság nyerte el.)

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×