eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba
QINGDAO, CHINA - AUGUST 17: Chinese guided-missile frigate Linyi of the Peoples Liberation Army Navy takes part in the Sea Cup surface ship contest of the International Army Games (IAG) 2022 on August 17, 2022 in Qingdao, Shandong Province of China. (Photo by Li Chun/China News Service via Getty Images)
Nyitókép: Li Chun/China News Service/Getty Images

A kínai parti őrség megszerzett valami „lebegő tárgyat”

A kínai parti őrség bekerítette a Fülöp-szigeteki haditengerészet egyik hajóját a Dél-Kínai-tenger vitatott hovatartozású szigeténél és magához vette a hajó vontatta tárgyat, amiről egyik fél sem adott bővebb információt – derül ki a Fülöp-szigeteki tengeri hatóságok hétfői tájékoztatásából.

Az Alberto Carlos, altengernagy jegyezte közleményben arról számolnak be, hogy a kínai fél elvágta a vontatókötelet, úgy szerezte meg a csupán „lebegő tárgynak” nevezett terhet, melyet a hadsereg a vitatott hovatartozású, a Fülöp-szigetek fennhatósága alatt álló Thitu-szigetektől 730 méterre nyugatra észlelt.

A sziget környékén a kínai haditengerészet nagy erőkkel van jelen.

A közleményben nem tértek ki arra, mi volt a szóban forgó tárgy, és a kínai fél sem tájékoztatott arról, miért vette magához.

A Daily Inquirer című Fülöp-szigeteki lap szerint

az incidens után néhány órával a környéken robbanásokat lehetett hallani.

Az összetűzés vasárnap, néhány órával Kamala Harris amerikai alelnök Fülöp-szigetekre érkezte előtt történt.

Az ügyben nem sokkal később megszólaló Mao Ning kínai külügyi szóvivő tagadta, hogy a kínai parti őrség erőszakot alkalmazott volna, és leszögezte: a felek "barátságosan szót váltottak egymással, és a Fülöp-szigetekiek átadták nekünk a tárgyat".

A szóban forgó objektumról a szóvivő azt mondta,

vagy egy rakéta hasznos terhéből kihullott fémdarab vagy pedig egy Kína által fellőtt űrhajó egy darabja.

A Fülöp-szigeteki külügyminisztérium részéről azt közölték, átfogó vizsgálatot indítanak az ügyben, jelenleg pedig a tengeri hatóságok jelentésére várnak.

Peking a nyersanyagokban gazdag Dél-kínai-tenger szinte egészét magának követeli, viszont a térség egyes részeire a Fülöp-szigetek mellett Vietnam, Malajzia, Brunei és Tajvan is igényt tart.

Saját követeléseit Peking azzal támasztja alá, hogy 1930 előtt senki nem vitatta a terület fölötti szuverenitását.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×