eur:
411.21
usd:
392.59
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
QINGDAO, CHINA - AUGUST 17: Chinese guided-missile frigate Linyi of the Peoples Liberation Army Navy takes part in the Sea Cup surface ship contest of the International Army Games (IAG) 2022 on August 17, 2022 in Qingdao, Shandong Province of China. (Photo by Li Chun/China News Service via Getty Images)
Nyitókép: Li Chun/China News Service/Getty Images

A kínai parti őrség megszerzett valami „lebegő tárgyat”

A kínai parti őrség bekerítette a Fülöp-szigeteki haditengerészet egyik hajóját a Dél-Kínai-tenger vitatott hovatartozású szigeténél és magához vette a hajó vontatta tárgyat, amiről egyik fél sem adott bővebb információt – derül ki a Fülöp-szigeteki tengeri hatóságok hétfői tájékoztatásából.

Az Alberto Carlos, altengernagy jegyezte közleményben arról számolnak be, hogy a kínai fél elvágta a vontatókötelet, úgy szerezte meg a csupán „lebegő tárgynak” nevezett terhet, melyet a hadsereg a vitatott hovatartozású, a Fülöp-szigetek fennhatósága alatt álló Thitu-szigetektől 730 méterre nyugatra észlelt.

A sziget környékén a kínai haditengerészet nagy erőkkel van jelen.

A közleményben nem tértek ki arra, mi volt a szóban forgó tárgy, és a kínai fél sem tájékoztatott arról, miért vette magához.

A Daily Inquirer című Fülöp-szigeteki lap szerint

az incidens után néhány órával a környéken robbanásokat lehetett hallani.

Az összetűzés vasárnap, néhány órával Kamala Harris amerikai alelnök Fülöp-szigetekre érkezte előtt történt.

Az ügyben nem sokkal később megszólaló Mao Ning kínai külügyi szóvivő tagadta, hogy a kínai parti őrség erőszakot alkalmazott volna, és leszögezte: a felek "barátságosan szót váltottak egymással, és a Fülöp-szigetekiek átadták nekünk a tárgyat".

A szóban forgó objektumról a szóvivő azt mondta,

vagy egy rakéta hasznos terhéből kihullott fémdarab vagy pedig egy Kína által fellőtt űrhajó egy darabja.

A Fülöp-szigeteki külügyminisztérium részéről azt közölték, átfogó vizsgálatot indítanak az ügyben, jelenleg pedig a tengeri hatóságok jelentésére várnak.

Peking a nyersanyagokban gazdag Dél-kínai-tenger szinte egészét magának követeli, viszont a térség egyes részeire a Fülöp-szigetek mellett Vietnam, Malajzia, Brunei és Tajvan is igényt tart.

Saját követeléseit Peking azzal támasztja alá, hogy 1930 előtt senki nem vitatta a terület fölötti szuverenitását.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×