Egy pusztító zimbabwei járvány idén több mint hétszázezer gyermek halálát okozta, főként olyan vallási szekták körében, amelyek nem hisznek a védőoltásokban – idézte fel a Reuters.
A kanyaró idén több mint 45 ezer megbetegedést és több mint 2300 halálesetet okozott, ami kétszerese a tavaly ilyenkor tapasztalt esetek számának. Akkor ugyanis néhány távolságtartásra vonatkozó előírás még lelassíthatta a fertőzéseket.
A Porfolio.hu azt írja, WHO és az UNICEF 2020-ban figyelemfelkeltő és adománygyűjtő kampányt indított a világjárvány okozta oltási hiányosságok pótlására, különösen a közepes jövedelmű országokban, de eddig szinte semmi pénzt nem sikerült összegyűjteni.
A kanyaró elleni védőoltásokhoz becsült globális hiány 255 millió dollár.
A gazdagabb országokból is kevesebb adomány érkezik a Covid, az ukrajnai háború, az élelmiszerhiány és az infláció miatt.
A betegség magas lázzal, köhögéssel és árulkodó kiütésekkel jár. Terhes nőknél növeli a vetélés és a koraszülés kockázatát.
A vírus évente mintegy kétmillió gyermeket ölt meg, mielőtt az 1960-as években bevezették a vakcinát.
A szegény országokban, ahol a gyermekek immunrendszere gyengébb lehet az alultápláltság vagy más kezeletlen fertőzések miatt, a vírus a megfertőzöttek akár tíz százalékát is megölheti. Egyetlen kanyarós beteg 12-18 másik betegre is átterjesztheti a betegséget.
Az évek során a kanyaró elleni oltás sikere miatt sokan tévesen azt gondolják, nem kell beadatniuk a vakcinát. Így azokban az országokban, ahol a betegség már rég nincs jelen – többek között az Egyesült Államokban és Európában –, egyre több közösség nem oltatja be gyermekeit.
Ennek következtében a globális megbetegedések száma 2019-ben 23 éves csúcsra emelkedtett, kétszázezer ember halálát okozva. Olyan országokban is jelen volt a betegség, ahol már rég felszámolták. A WHO becslései szerint akkoriban világszerte a gyermekek 86 százaléka megkapta legalább az első adag kanyaró elleni védőoltást. 2021-re, amikor világszerte 25 millió gyermeknek hiányzott az első adag, már csak 81 százalékuk volt beoltva, ami 2008 óta a legalacsonyabb érték. Afrikában ez az arány mindössze 68 százalék.