eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
London, 2017. június 17.Károly walesi herceg, II. Erzsébet brit uralkodó és férje, Fülöp edinburghi herceg, Katalin cambridge-i hercegnő, Vilmos cambridge-i herceg (b-j) gyermekeik, György herceg (elöl) és Sarolta hercegnő (anyja karján) a királynő  hivatalos születésnapja alkalmából rendezett hagyományos zászlós díszszemlén (Trooping the Colour) Londonban 2017. június 17-én. A tisztelgő katonai parádét 1748 óta mindig június második szombatján tartják. II. Erzsébet királynő, a nyugati világ legidősebb és leghosszabb ideje regnáló uralkodója, 1926. április 21-én született. (MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga)
Nyitókép: (MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga)

II. Erzsébet személyes kéréseiből is egyre több vált ismertté

A legtöbbet a szűkebb, családi körű temetési szertartáson teljesítik, de néhányat a nagyközönség is átélhet.

Vilmos első- és másodszülöttjei, György herceg és Sarolta hercegnő ott lesznek ma a Westminster apátságban. Sőt, a temetésre igyekvő gyászmenetben is ott halad majd a kilencéves György és hétéves húga a gyászoló családtagokkal együtt - írja a BBC.

Újabb, a temetéssel kapcsolatos részlet is nyilvánosságra került: eszerint a Big Ben 96-ot fog ütni az állami temetés kezdete előtt, amivel a királynő 96 életévére emlékeznek.

A menetnek úgy kell elindulnia a Westminster Hallból az apátságba, hogy az utóbbi helyszínen helyi idő szerint 11 órakor megkezdődhessen a szertartás.

A menetet a koporsó után haladva a király és a királyi hitves, Kamilla vezetik, őket pedig Vilmos walesi herceg és felesége, Katalin követik György és Sarolta társaságában.

Utánuk következik majd Harry és felesége, Meghan, illetve a királyi család további tagjai.

Lajos herceg, Vilmos és Katalin legkisebb gyermeke, a tervek szerint nem lesz jelen.

A szertartás a királynő hosszú, szolgálatban eltöltött életére reflektál majd, Liz Truss miniszterelnök is felolvas majd egy üzenetet. Az állami temetésen Bach és Elgar zenéje is felcsendül, a királynő személyes zenei ízlése is szerepet játszott a dallamok kiválasztásában.

Kifejezetten erre az alkalomra írt darabokat is megszólaltatnak ugyanakkor, ezeket Judith Weir és Sir James MacMillan szerezte. Az Úr az én pásztorom című dallal II. Erzsébet és Fülöp herceg házasságára emlékeznek majd: ez a dallam ugyanis akkor is felcsendült ugyanitt, az apátságban, amikor összekötötték életüket.

A délutáni, windsori szűkebb körű temetési szertartás még személyesebb választások mentén alakul: felhangzik majd ugyanaz az egyházi

himnusz, melyet Fülöp herceg saját temetésére választott,

és egy olyan bibliai részt is felolvasnak, mely már a királynő apjának és nagyszüleinek temetésén is elhangzott. Sir William Henry Harris egy új darabot is komponált erre a szertartásra - az orgonista tanította II. Erzsébetet zongorázni. A szertartás végén skót dudás játszik, ekkor engedik a királynő koporsóját a sírba.

Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×