eur:
407.52
usd:
384.28
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán
Az átéltekről beszél egy nő a kelet-ukrajnai Luhanszki területen fekvő Liszicsanszk ellen végrehajtott orosz légitámadás után, 2022. június 16-án.
Nyitókép: MTI/AP/Efrem Lukackij

Folytatják a területszerzést – ez lehet az orosz Ukrajna-terv

A Krím-félszget megszerzéséhez hasonló forgatókönyvet készít elő Moszkva – állítják amerikai források.

Ukrán területek elcsatolását készíti elő Oroszország John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője szerint, aki amerikai hírszerzési információkra hivatkozva vetíti előre a folyamatot. A megszerzett régiókban már szeptemberben látszatszavazásokat tartanának arról, hogy azok csatlakoznak-e Oroszországhoz, vagy maradnak ukrán színekben.

Oroszország 2014-ben széles körben meghamisítottnak tartott népszavazást követően vette el Krím területét Ukrajnától – emlékeztet a BBC cikke.

"Egyértelművé akarjuk tenni az amerikaiak számára, hogy senkit se tudjanak megtéveszteni: Vlagyimir Putyin most porolja le a 2014-es forgatókönyvet" – fogalmazott Kirby.

A szóvivő azzal vádolja Oroszországot, hogy illegitim vezetőket állít a jelenleg Moszkva ellenőrizte területek élére, hogy azok előkészítsék a népszavazásokat.

A szavazások eredményétől felhatalmazva aztán Oroszország szuverén ukrán területeket kebelezhet be.

Az eddig megszerzett ukrán területekre már kinevezték az új, orosz vezetőket.

A 2014-es népszavazás Krímről, illetve az azt megelőző kampány sem szabadnak, sem tisztességesnek nem nevezhető: a hasonló referendumok az ország más területein is várhatóan ugyanilyen eredményeket hoznának. Kirby azt mondta, azért fedi fel a terveket, hogy a világ megtudja: a tervezett elcsatolás előre megfontolt, illegális, és gyors válaszlépéseket kíván. Az érintett területekként Herszont, Zaporizzsját, Luhanszkot és Donyecket nevezte meg.

Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×