eur:
407.52
usd:
384.28
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán
Nyitókép: Flickr / Gideon Benari

Fitch: jelentősen romlottak a kilátások

Az euróövezet növekedési kilátásait 1,5 százalékponttal vetheti vissza az ukrajnai háború.

Jelentősen romlottak a világgazdaság idei növekedési kilátásai az újult erővel feltámadó infláció és az inflációs nyomást még tovább erősítő ukrajnai háború miatt - áll a Fitch Ratings Londonban bemutatott negyedéves globális előrejelzésében.

A nemzetközi hitelminősítő a szankciók sújtotta Oroszországban mély recessziót vár az idén.

A 35 oldalas felülvizsgált prognóziscsokor szerint a koronavírus-járvány utáni világgazdasági kilábalásra mindenekelőtt a potenciálisan hatalmas ellátási oldali sokk gyakorol nyomást, az Ukrajna elleni orosz invázió és az Oroszországra emiatt kirótt szankciók ugyanis globális energiaellátási kockázatot jelentenek.

Oroszország a világ nyersolajkínálatának 12 százalékát, a globális földgázellátás 17 százalékát adja, és ha az orosz szállítások hirtelen leállnak, az közvetlen energiahordozó-hiányt okozhat és az energiaellátás adagolását teheti szükségessé Európában - áll a Fitch tanulmányában.

A cég ebben a környezetben 0,7 százalékponttal, az előző negyedéves prognózisában szereplő 4,2 százalékról 3,5 százalékra rontotta a világgazdaság idei növekedésére szóló előrejelzését.

A Fitch Ratings szerint a vártnál gyorsabb ütemű idei pénzügypolitikai szigorítások áthúzódó hatása még 2023-ban is érezteti hatását, a cég ezért a jövő évi globális növekedésre adott becslését is rontotta, 0,2 százalékponttal 2,8 százalékra.

A hitelminősítő londoni elemzői Oroszországon kívül az európai gazdaság növekedésére szóló előrejelzésüket rontották a legnagyobb mértékben, tekintettel arra, hogy az euróövezet milyen nagy mértékben ki van téve az energiaellátási sokkoknak.

A cég új előrejelzése 2022-re 3 százalékos gazdasági növekedést valószínűsít az euróövezetben, 1,5 százalékponttal lassabbat az eddigi prognózisban szereplő ütemnél.

Németország, Olaszország és Lengyelország különösen nagy mértékben függ az orosz energiahordozó-szállításoktól, ezért ezeknek az országoknak az idei növekedési kilátását a Fitch Ratings 1,9, 1,6, illetve 1 százalékponttal rontotta hétfőn ismertetett új előrejelzésében.

A cég a német gazdaságban így az eddig várt 4,4 százalék helyett csak 2,5 százalékos, Olaszországban 4,3 százalék helyett 2,7 százalékos, Lengyelországban 4,3 százalék helyett 3,3 százalékos növekedéssel számol 2022-ben.

A Fitch Ratings londoni elemzői Oroszországban a hazai össztermék (GDP) 8 százalékos zuhanását jósolják az idei év egészére, és jövőre is 0,2 százalékos visszaesést várnak.

A hitelminősítő szerint a szankciókból eredő gazdasági sokk több területen számottevően nagyobbnak tűnik az 1998-as fizetési válság sokkjánál - amely a cég által 2022-re várt visszaeséshez hasonló recessziót okozott az orosz gazdaságban -, ám a magas olajárak, a hadiipari kiadások és az ukrajnai háború előtti folyómérleg-többletek ezúttal valamelyest enyhíthetik a recessziót.

Más nagy londoni házak sokkal borúlátóbb előrejelzéseket tartanak érvényben az orosz gazdaságra.

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, a Capital Economics alapeseti előrejelzése azt valószínűsíti, hogy az orosz hazai össztermék az idei év egészében 12 százalékkal zuhan.

A cégnek ugyanakkor van egy sokkal erőteljesebben negatív forgatókönyve is arra az esetre, ha a szankciók miatt teljesen leállna az orosz olaj- és a földgázexport.

A Capital Economics modellszámításai szerint ebben az esetben az orosz GDP-érték 25 százalékkal zuhanna az idén, a rubel további 35 százalékkal gyengülne a dollárhoz képest és elérné a 200 rubel/dollár árfolyamot.

A Bank of America globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni kutatási részlegének (BofA Global Research) alapeseti forgatókönyve az idén 13 százalékos GDP-zuhanást valószínűsít Oroszországban, és a ház elemzőinek várakozása szerint mindezt 20 százalékra gyorsuló éves átlagos infláció kíséri.

Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×