eur:
393.14
usd:
363.58
bux:
72351.87
2024. július 4. csütörtök Ulrik
„A hazám húsz százaléka Oroszország irányítása alatt áll” jelentésű transzparenst tartanak tiltakozók a belügyminiszter, Giorgi Gakharia lemondását követelő tüntetésen a georgiai parlamentnél Tbilisziben 2019. június 23-án. Negyedik napja ezrek vonultak az utcákra, hogy a kormányzó Georgiai Álom pártot alapító Bidzina Ivanisvili oroszbarát georgiai oligarcha befolyása ellen tiltakozzanak.
Nyitókép: MTI/EPA/Zurab Kurcikidze

Georgia benyújtja felvételi kérelmét az EU-ba

Két évvel előre hozták a jelentkezést. A szankciók ügyében azonban nem változtatnak.

Georgia március 3-án benyújtja hivatalos tagfelvételi kérelmét az Európai Unióba - közölte szerdán Irakli Kobahidze, a kormányzó Georgiai Álom - Demokratikus Georgia párt vezetője. A kormánypárt a kabinettel egyeztetve döntött arról, hogy kezdeményezi: az EU gyorsított eljárásban adja meg a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez szükséges tagjelölti státuszt Tbiliszinek.

"Tekintettel az általános politikai helyzetre és az új viszonyokra, (...) az Irakli Garibasvili kormányfővel lefolytatott konzultációk alapján politikai döntést fogadtunk el, hogy haladéktalanul kezdeményezni fogjuk a tagjelölti státuszt az Európai Uniónál. A (...) kérelmet a kabinet nevében holnap fogjuk megküldeni az EU-intézményeknek" - jelentette ki Kobahidze.

A dpa német hírügynökség emlékeztetett arra, hogy Kobahidze korábbi elképzelése szerint csak 2024-ben terjesztették volna elő a kérelmet, mivel - mint egy nemrégi beszédében fogalmazott - "egy ilyen elhamarkodott kezdeményezés kontraproduktív" lenne.

A pártvezető mindemellett Georgia támogatásáról biztosította a kijevi vezetést az Ukrajna elleni orosz támadások közepette. Értésre adta ugyanakkor, hogy

Tbiliszi nem kíván csatlakozni az EU és az Egyesült Államok által elfogadott szankciókhoz.

Török tudósítás szerint előző nap Recep Tayyip Erdogan török elnök felszólította az Európai Uniót, hogy mutasson olyan érzékenységet országa uniós csatlakozásának témája iránt, mint amilyet most Ukrajna ügyében mutatnak. Megjegyezte, az EU az 1960-as évek óta tartózkodik tagjai közé fogadni Törökországot.

(A nyitóképen: "A hazám húsz százaléka Oroszország irányítása alatt áll”" jelentésű transzparenst tartanak tiltakozók. Aznap már negyedik napja ezrek vonultak az utcákra, hogy a kormányzó Georgiai Álom pártot alapító Bidzina Ivanisvili oroszbarát georgiai oligarcha befolyása ellen tiltakozzanak.)

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×