eur:
407.51
usd:
384.95
bux:
77965.78
2024. november 19. kedd Erzsébet
Borut Pahor szlovén államfő beszédet mond a Magyarországi Szlovének Szövetségének 30 éves jubileumi ünnepségén a szentgotthárdi színházban 2021. szeptember 4-én.
Nyitókép: MTI/Varga György

Áprilisban választ Szlovénia

Egy párt nem ért csak egyet az időponttal.

Borut Pahor köztársasági elnök hivatalosan tájékoztatta a Nemzeti Választási Bizottságot (DVK), hogy április 24-re tűzi ki a parlamenti választások időpontját Szlovéniában, az erről szóló elnöki rendeletet pedig február 9-én írja alá.

Pahor úgy vélte: a koronavírus-járvány ellenére a bizottságnak elegendő ideje lesz az általános választások előkészítésére és lebonyolítására úgy, hogy annak kimenetelével kapcsolatban ne merülhessenek fel kétségek.

Sajtónyilatkozatában emlékeztetett arra, hogy egyetlen képviselőcsoport kivételével mindenki egyetértett abban, hogy április 24-e a lehető legjobb időpont, és ebben ő is osztotta véleményüket.

Az általános választások időpontjáról Pahor egyeztetett a politikai alakulatok vezetőivel és a két nemzetiségi képviselővel, a magyarral és az olasszal is.

A jobboldali ellenzéki Szlovén Nemzeti Néppárt (SNS) azt szerette volna, hogy a választásokat az utolsó lehetséges időpontban, június 5-én tartsák meg. Azzal érveltek, hogy a járvány addigra lecsillapodik.

Pahor szerint az SNS álláspontja "legitim", de

az elnök hatáskörébe tartozik és az ő felelőssége a rendelet aláírása és a választások időpontjának kitűzése.

Kiemelte: az elmúlt két évben több mint negyven helyi, regionális és általános választást tartottak Európában, és az országok különféle módokat találtak a zökkenőmentes lebonyolításra.

A szlovén törvények értelmében általános választásokat legkorábban 75, legkésőbb 135 nappal azelőtt kell kiírni, hogy eltelt négy év az aktuális parlament első ülésétől.

A választásokat a kiírást követő 60-90 napon belül kell megtartani. Az előző általános választást - amely előrehozott volt - 2018. június 3-án tartották az országban.

Címlapról ajánljuk

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×