Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
A rohamrendőrök készenlétben állnak, hogy ha szükséges megállítsák a tüntetőket Almati központjában 2022. január 5-én. Ezen a napon  Aszkar Mamin kazah kormányfő lemondott, miután az előző esti tüntetések során közel 100 rendőr is megsérült. A miniszterelnök lemondása egyben a teljes kormány lemondását is jelenti. A tiltakozást az váltotta ki, hogy a kormány feloldotta a cseppfolyósított gáz árplafonját, aminek következtében megemelkedett a benzin népszerű alternatívájaként használt termék ára.
Nyitókép: MTI/AP/Vladimir Tretyakov

Kiadta a tűzparancsot a kazah elnök

Figyelmeztetés nélkül lőhetnek a katonák és a rendfenntartó erők.

Tűzparancsot adott a rendvédelmi szerveknek a kazah elnök, Kaszim-Zsomart Tokajev, aki ezt a nemzethez intézett pénteki televíziós beszédében mondta.

Közölte:

utasította a rendfenntartó erőket és a hadsereget, hogy figyelmeztetés nélkül nyissanak tüzet.

Hangsúlyozta: az országban terrorellenes művelet zajlik, amelyet tovább folytatnak. Mint mondta, a rendőrség, a Nemzeti Gárda és a hadsereg nagyszabású és összehangolt műveletet indított a közrend megteremtése érdekében az alkotmánnyal összhangban.

A zavargók nem tették le a fegyvert, továbbra is bűncselekményeket követnek el, vagy készülnek rá. Az ellenük folytatott harcot végig kell vinni. Akik nem adják meg magukat, azokat megsemmisítik - tette hozzá.

Az államfő szerint csütörtökön stabilizálódott a helyzet Almati és Aktobe városokban, valamint az Almati területen. "A rendkívüli állapot bevezetése meghozta eredményeit. Az alkotmányos legitimitás országszerte helyreállt. A terroristák azonban továbbra is kárt okoznak az állami és magántulajdonban, és fegyvert használnak a polgárok ellen" - mondta az elnök.

Hangsúlyozta, hogy a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (KBSZSZ) békefenntartó kontingense rövid időre érkezett Kazahsztánba az alkotmányos rend megteremtésének elősegítésére. Mint kifejtette: Kazahsztánnak szüksége van ezekre az erőkre, hogy "fedezetet és védelmet nyújtsanak".

Azt is mondta, hogy

a hatóságok meghallgatták a tüntetők által békésen megfogalmazott valamennyi követelést, és kompromisszumot kötöttek velük.

"Minden békésen megfogalmazott követelés meghallgatásra talált. A párbeszéd eredményeként kompromisszum született. Az akut társadalmi-gazdasági problémákra megoldásokat dolgoztunk ki" - tette hozzá.

Szólt arról is, hogy az ország egész területén bevezetett rendkívüli állapotot lépésről lépésre feloldják azokban a régiókban, ahol a helyzet normalizálódott. Egyben köszönetet mondott a köztársaság azon polgárainak, akik "megőrizték a nyugalmat, erőfeszítéseket tettek a stabilitás és a közrend biztosítása érdekében".

Hangsúlyozta, hogy a kormánynak számos döntést kell meghoznia, amelyeket január 11-én fog bejelenteni a parlament alsóházában, a Medzsliszben.

Közölte, hogy a köztársaság egyes régióiban újraindítják az internet-hozzáférést. "A helyzet stabilizálódása miatt úgy döntöttem, hogy az ország egyes régióiban bizonyos időintervallumokra bekapcsolom az internetes kommunikációt" - fogalmazott. Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy az internethez való szabad hozzáférés nem jelenti a koholmányok, rágalmak, sértések, gyújtó hangú felhívások szabad közzétételét. Hangoztatta: az ilyen anyagok esetében intézkedéseket hoznak a szerzők felderítésére és megbüntetésére.

Beszédében rámutatott az "úgynevezett szabad média" közvetlen bűnrészességére a törvény és a rend megsértésében. "Az úgynevezett szabad média és a külföldről érkező, a soknemzetiségű népünk alapvető érdekeitől távol álló személyiségek bűnsegédi, sőt uszító szerepet játszanak a törvény és a rend megsértésében. Nem túlzás azt állítani, hogy ezek felelőtlen demagógok, akik bűnrészesek abban, hogy Kazahsztánban tragédiát idéznek elő" - mondta Tokajev. Hozzátette: a kazahsztáni hatóságok intézkedései a zavargások megakadályozására, nem pedig a szabadságjogok és az emberi jogok ellen irányulnak.

Az elnök egyben köszönetet mondott a KBSZSZ-államok vezetőinek azért, hogy békefenntartó erőket küldtek Kazahsztánba, továbbá az orosz és a kínai elnöknek, Üzbegisztán és Törökország vezetőinek, valamint az ENSZ és más nemzetközi szervezetek képviselőinek a támogatásukért.

Címlapról ajánljuk
Pokoli politikai nap jön három településen, van egy fideszes induló is

Pokoli politikai nap jön három településen, van egy fideszes induló is

Embert próbáló napnak néz elébe Arnót holnap, június 28-án: a településen időközi önkormányzati választást tartanak, amelyen nemcsak polgármestert, hanem képviselő-testületet is választanak a helyiek. A választás napján az országos előrejelzések szerint akár 40 fokos hőség is várható, ami sokakban kétségessé teszi, hogy hányan kelnek útra, hogy leadják voksukat az 1875 szavazásra jogosult közül.

Rendkívüli lépést tett Göd polgármestere a hőség miatt

Az extrém hőhullám miatt az ország több pontján vezettek be rendkívüli intézkedéseket az önkormányzatok a lakosság hűsölésének támogatására. A magas nappali hőmérsékletre tekintettel a helyhatóságok a strandok látogatását teszik könnyebben elérhetővé.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Bécs vagy London példáját kellene követnie Budapestnek a fővárosi önkormányzat és a kerületek viszonyában?

Bécs vagy London példáját kellene követnie Budapestnek a fővárosi önkormányzat és a kerületek viszonyában?

A főváros kétszintű önkormányzatisága miatt Budapest ma 24 irányba húz, azonban ezen rendszer reformja politikailag érzékeny kérdés, hiszen 24 választott önkormányzat jogköreit, forrásait és érdekeit érinti. A napi konfliktusok mögött azonban világos várospolitikai tét áll: a feladatokat, a forrásokat és a felelősségeket úgy kell újrarendezni, hogy a helyi képviselet és a városrészek identitása megmaradjon, miközben a főváros visszakapja az egységes városi működéshez szükséges stratégiai és koordinációs eszközeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×