eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Nagypénteki misén vesznek részt a hívők a hannoveri Marktkirche templomban 2021. április 2-án. A koronavírus-fertőzés megfékezéséhez szükséges járványügyi intézkedések betartásával Németországban húsvét alkalmából meglátogathatják a templomokat a hívek.
Nyitókép: MTI/AP/DPA/Julian Stratenschulte

Covid-szigor az unióban: ismét kockázatos országnak minősül az Egyesült Államok

Csak a szűken vett nyári turistaszezon idején élvezhették az Európába látogató amerikaiak a korlátozásmentes beutazást. Több uniós ország is a vörös zónába került.

Hétfőtől az Egyesült Államok járványszempontból ismét a vörös színnel jelölt, második legveszélyesebb országok közé került az EU listáján, több balkáni országgal együtt.

Uniós részről siettek hangsúlyozni, hogy az amerikaiak átsorolása a korlátozásmentes kategóriából a kockázatosak közé nem megtorlásul történt – válaszul arra, hogy Washington akkor is tilalmi listán tartotta az európai országokat, amikor a nyár folyamán ezek már nyitottak Amerika felé –, hanem

a megugró fertőzöttségi ráta tette a lépést szükségessé.

Az EU-országok döntése voltaképpen már pénteken megszületett, de hétfőig még nem helyezték hatályba, nyitva hagyva a lehetőséget, hogy valamely tagállam esetleg fenntartást jelezzen. Ilyenre azonban végül nem került sor.

Formálisan és jogilag az uniós szintű besorolás módosítása nem kötelezi a tagországokat semmire, csupán ajánlásról van szó, amely igyekszik a tagországok körében tudatosítani, hogy fertőzöttségi szempontból mely külső országok milyen járványügyi megítélés alá esnek. Az úgynevezett színtérképen a „fehér listán” vannak azon államok, ahonnan minden korlátozás nélkül fogadnak beutazót.

Idén június óta ezen szerepelt az Egyesült Államok is, amit sokan azzal is magyaráztak, hogy az amerikai oltási program pillanatnyi felfutása mellett az uniós idegenforgalom számára életbevágónak minősült, hogy az idei turistaszezonban már az amerikai vendégeket is fogadhassanak.

„Fehér listára” egyébként európai normák szerint azon országok kerülhetnek, ahol a százezer lakosra jutó, egy hét alatt bekövetkezett új fertőzések száma nem haladja meg a hetvenet.

Ez a szám jelenleg az Egyesült Államokban 480, ezért az új besorolás azonnal a második legveszélyesebbnek minősülő „vörös” színre váltotta

az ország megítélését. Az ide tartozó országok viszonylatában határozottan „nem javasolt” a „nem létfontosságú” odautazás, az érkezőket pedig meghatározott idejű karanténra kötelezhetik.

Mindennek tényleges végrehajtása ugyanakkor már minden egyes tagállam szuverén döntésén múlik, van mód arra, hogy adott esetben eltérjenek az uniós szintű ajánlástól, miként erre a nyár folyamán is akad példa. A legtöbb EU-ország például a júniustól életbe lépett „fehér listás” státusz mellett is negatív tesztet kértek a beutazó amerikaiaktól, ha nem tudták igazolni teljes beoltottságukat.

A hétfői ajánlásban egyébként a korlátozásmentes államok listájáról lekerült

Izrael és Libanon is, valamint a nyugat-balkáni országok közül Koszovó, Montenegró és Észak-Macedónia.

Számos európai uniós ország – jellemzően azok, amelyek a nemzetgazdasági szempontból életbevágónak minősülő idegenforgalom felpörgetése kedvéért jelentőst nyitást engedtek meg maguknak a nyár folyamán, így Görögország, Portugália Spanyolország, Franciaország és Olaszország – szintén a vörös színű besorolásba került. Sötétvörösbe csúszott Ciprus, valamint egyes belga, görög, francia és olasz körzetek. (Ezeken a helyeken a 100 ezer főre jutó fertőzöttség meghaladta a 960-at.)

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×